آتش بس سراسری در سوریه که به توافق آمریکا و روسیه صورت گرفته همچنان به قوت خود باقی است. بنا به خبرگزاری رویترز، سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه مستقر در لندن در روز سه شنبه، ۲۳ شهریور ماه اعلام کرد روز دوم آتش بس یک هفته ای در سوریه که با وساطت آمریکا و روسیه برقرار شده تلفاتی نداشته است.

اما روز دوشنبه و ساعات نخست این آتش بس شاهد چند حمله هوایی و حمله راکتی در مناطقی چون شمال حما و حلب بود. با این حال این دیدبان حقوقی بشری اعلام کرد در این حملات و طی ۱۵ ساعت نخست این آتش بس هیچ غیرنظامی کشته نشده است.

از سویی دیگر، رسانه های دولتی سوریه گفتند در روز سه شنبه گروه های مسلح در چند ناحیه در حلب مفاد این آتش بس را زیر پا گذاشته اند.

در همین حال، دیدبان حقوق بشری سوریه گفت نیروهای طرفدار دولت اسد روز سه شنبه به نزدیکی دو روستا در جنوب حلب راکت پرتاب کردند. به گفته این سازمان، مخالفان سوری نیز در حومه شهری در غرب حما درگیر تیراندازی شدند. هیچ گزارشی از تلفات یا جراحات بدست نرسیده است.

آتش بس در سوریه مورد حمایت ترکیه که از مخالفان اسد پشتیبانی می کند و همچنین روسیه و ایران که از دولت اسد پشتیبانی می کنند، قرار گرفته است. اما وزارت امورخارجه ایران روز سه شنبه اعلام کرد که تهران بر سر آتش بس سوریه با آمریکا مذاکره نکرده است.

حمله هوایی اسرائیل به مواضع ارتش سوریه

بنا به خبری دیگر از رویترز، اسرائیل گفته است یک هواپیمای جنگی این کشور به مواضع ارتش سوریه حمله کرد. حمله هواپیمای اسرائیل در واکنش به برخورد یک خمپاره با بلندی های جولان بود که هم اکنون تحت کنترل اسرائیل است.

ارتش سوریه در بیانیه ای منتشر شده در روز سه شنبه گفته است که در واکنش به این حمله هوایی یک هواپیمای جنگی و یک پهپاد اسرائیل را هدف قرار داده و نابود کرده است. اسرائیل خبر نابودی هواپیما و پهپاد ارتش خود را تکذیب کرده است.