شورشیان مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه که در بخش شرقی شهر حلب تحت محاصره قرار گرفته‌اند و به ویژه در ماه های اخیر زیر حملات هوایی شدید نیروهای ارتش سوریه و روسیه بوده‌اند، اخیرا خود با یکدیگر درگیر شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از منابع داخل و خارج سوریه نوشت که اعضای جبهه فتح الشام، نورالدین الزنکی و ابو عمار اخیرا با هدف تصرف مواضع گروه موسوم به فاستاقم و ضبط سلاح‌های آنها اقدام به حمله کرده‌اند.

فتح الشام گروهی جهادی است که در پی اختلاف با القاعده، نام خود را از جبهه النصرت به جبهه فتح الشام تغییر داد. دو گروه‌ نورالدین الزنکی و ابو عمار زیر چتر ارتش آزاد سوریه با نیروهای دولت بشار اسد می‌جنگند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از اعضای گروه نورالدین الزنکی نوشت که درگیری‌ها پایان یافته و تلاش‌هایی برای حل و فصل اختلافات میان دو طرف آغاز شده، که همچنان در جریان است.

بنا بر اعلام گروه ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، این درگیری‌ها در مناطق همجوار الانصاری و صلاح الدین رخ داد. این دو منطقه هم مرز مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی هستند.

به گفته این گروه ناظر، گروه‌های اسلامگرا موفق به تصرف بخش بزرگی از محدوده فاستقم شدند و برخی اعضای آن را خلع سلاح و بازداشت کردند؛ با این حال رهبران فاستقم می‌گویند وضعیت چندان هم بد نیست.

حلب، که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود، از آغاز جنگ داخلی که ششمین سال خود را سپری می‌کند، بین نیروهای دولت اسد و مخالفان آن تقسیم شده است. شرق تحت تصرف شورشیان و غرب تحت کنترل ارتش است.

به دنبال ناکام ماندن آتش بس موقت مورد توافق آمریکا و روسیه در اواخر شهریور، حملات ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه در بخش شرقی حلب تشدید شد، و نگرانی‌ها از بروز یک فاجعه انسانی را افزایش داد.

تلاش‌های بین المللی برای برقراری آتش بس در حلب به منظور ارسال کمک‌های انسان دوستانه به غیرنظامیان، هنوز به نتیجه نرسیده است. چنین آتش بسی می تواند مقدمه‌ای برای آتش بس سراسری و ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح باشد.

یکی از دلایل عمده به نتیجه نرسیدن تلاش‌های دیپلماتیک بین المللی در چند سال گذشته، عدم اتحاد گروه‌های مخالف دمشق – چه از نظر ایدئولوژیک و چه از نظر سیاسی در برنامه ریزی برای دوران گذار پس از بشار اسد – است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif