نیروهای امنیتی سوریه روز سه شنبه در حملاتی به روستاهای شمال کشور و گلوله باران سنگین شهر حمص ۶۳ تن را کشتند، در همین حال صلیب سرخ خواهان برقراری آتش بس های روزانه برای رساندن کمک های فوری شده است.

فعالان گفتند در گلوله باران محله بابا عمرو در حمص، که در کنترل شورشیان قرار دارد، دست کم ۳۰ تن، از جمله حداقل دو کودک جانسپردند و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند. بگفته آنها، پس از آن که شورشیان از ورود سربازان به اين محل جلوگیری کردند، نیروهای دولتی دست به حمله زدند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت زمانی که نیروهای دولتی در کوشش برای درهم شکستن مخالفان بشار اسد به روستاها در استان شمالی ادلیب حمله کردند، حداقل ۳۳ شهروند دیگر کشته شدند.

ارقام تلفات نمی تواند مستقلا تایید شود زیرا سوریه فعالیت رسانه های خارجی را بشدت محدود می کند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز سه شنبه از مقامات سوریه و شورشيان خواست بی درنگ یک آتش بس دوساعته در روز را به اجرا بگذارند تا کمیته بتواند کمک های اضطراری تحویل دهد و بیماران و مجروحین را خارج کند.

رییس کمیته گفت در حمص و نقاط دیگر، تمامی خانواده ها روزها است منزوی شده اند و قادر به تهیه غذا، آب، یا دسترسی به مراقبت های پزشکی نیستند.

در واشنگتن سخنگوی کاخ سفید گفت ایالات متحده از درخواست آتش بس برای رساندن کمک های انساندوستانه پشتیبانی می کند. روز سه شنبه همچنین بنظر رسید وزارت امور خارجه آمریکا در را برای امکان مسلح ساختن شورشیان سوریه باز نگاه می دارد. ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت بهترین راه برای سوریه این است که بحران جاری از راه های سیاسی حل شود، اما اگر اسد از تسلیم به فشارهای دیپلماتیک خودداری کند، ما ممکن است ناچار شویم اقدامات دیگری را بررسی کنیم.

در حالی که حمص زیر حمله قرار داشت، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت یک کاروان نظامی بیش از ۵۰ خودرو، شامل تانک و نفر بر، از دمشق بسوی شهر محاصره شده به حرکت درآمده است.

ارتش سوریه قبلا تانک ها و نیروهای کمکی دیگر را در آمادگی برای یک حمله احتمالی زمینی به حمص، در پی بیش از دو هفته گلوله باران، به آنجا فرستاده است.

حمص مرکز عمده قیام ۱۱ ماهه علیه حکومت بشار اسد رییس جمهوری سوریه است. ارتش زیر کنترل افسران علوی شیعه، همان فرقه اقلیت که اسد متعلق به آن است، قرار دارد، و این نگرانی که کشور بسوی جنگ داخلی پیش می رود شدت می گیرد.

فعالان گفتند نیروهای امنیتی همچنین شب هنگام تظاهرکنندگان در دمشق را زیر آتش گرفتند، و سربازان، پلیس و شبه نظامیان طرفدار دولت در حما ده ها راه بندان بوجود آورده اند و تمامی محله ها را منزوی ساخته اند.