عادل الجبیر - آرشیو

در حالی که سنای ایالات متحده آمریکا، دو قطعنامه‌ درباره پایان حمایت نظامی از ائتلاف در جنگ یمن و مسئولیت محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار، صادر کرد، عربستان سعودی این قطعنامه ها را محکوم کرد.

وزارت خارجه عربستان سعودي روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای دو قطعنامه مجلس سنا آمریکا درباره مسئولیت محمدبن سلمان ولیعهد عربستان در ماجرای قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان و حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری ریاض در جنگ یمن را رد کرد و  این دو قطعنامه را «مداخله» در امور پادشاهی عربستان نامید.

سنای ایالات متحده پنجشنبه شب گذشته دو قطعنامه را تصویب کرد که یکی از آنها خواهان پایان بخشیدن به حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است و دیگری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، را مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی معرفی می‌کند.

برنی سندرز که یکی از بانیان طرح چنین قطع‌نامه‌ای در مجلس سنا بود، پس از پایان رای‌گیری گفت این «لحظه‌ای تاریخی» است. 
تصویب دو قطعنامه در سنای آمریکا علیه عربستان سعودی؛ توصیه به توقف حمایت از ریاض در جنگ یمن
سنای ایالات متحده پنجشنبه شب دو قطعنامه را تصویب کرد که یکی از آنها خواهان پایان بخشیدن به حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است و دیگری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، را مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی معرفی می‌کند.

​​در بیانیه وزارت خارجه عربستان سعودی آمده است که «پادشاهی عربستان تازه‌ترین مواضع سنای ایالات متحده، که بر پایه ادعاهای غیرواقعی بنا شده، را محکوم کرده و قاطعانه اعلام می‌کند هیچ‌ دخالتی در اوضاع داخلی کشور خود را نمی‌پذیرد.» اما در عین حال تصریح شده است که پادشاهی عربستان تعهد خود را نسبت به روابط با ایالات متحده بار دیگر تایید می کند.

واکنش ریاض به قطعنامه‌های اخیر سنا آمریکا در شرایطی است که دولت آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که در حال حاضر مدرک مستندی درباره نقش محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی وجود ندارد و بررسی‌ها ادامه دارد. همچنین دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، تهدید کرده بود که هر مصوبه‌ای برای توقف کمک آمریکا به عربستان را وتو خواهد کرد.

طی سال‌های اخیر، در نتیجه جنگ یمن هزاران نفر، از جمله شهروندان غیرنظامی، کشته و میلیون‌ها نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی و قحطی قرار دارند. سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که در یمن هر هفته دست‌کم ۱۲۳ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

شبه‌نظامی‌های شیعه حوثی در یمن مورد حمایت ایران هستند و به همین دلیل از جنگ یمن به‌عنوان جنگ نیابتی میان ایران و عربستان یاد می‌شود. اما مسئولان جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثی‌ها را رد می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده است هرگونه تغییر رفتار آمریکا با عربستان، فشارها علیه تهران را به خطر می اندازد.