پرچم سازمان ملل متحد بر فراز مقر اروپایی آن نهاد بین المللی در شهر ژنو سوئیس
پرچم سازمان ملل متحد بر فراز مقر اروپایی آن نهاد بین المللی در شهر ژنو سوئیس

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل روز جمعه در گزارشی از عربستان سعودی خواست به تبعیض علیه دختران و قوانینی که اعدام یا شکنجه کودکان را مجاز می شمارد، پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته درخواست خود را در گزارش جدیدی از سابقه ریاض در تبعیت از کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره حقوق کودک مطرح کرده است.

بنا به گزارش منتشر شده، در عربستان سعودی افراد بالای ۱۵ سال به عنوان افراد بالغ محاکمه می شوند و به دنبال صدور حکم می توانند اعدام شوند. این در حالی است که بر اساس کنوانسیون سازمان ملل، افراد زیر ۱۸ سال کودک محسوب شده و نمی توان آنها را همچون افراد بالغ محاکمه کرد.

یکی از اعضای کمیته حقوق بشر کودکان سازمان ملل در نشست خبری در ژنو گفت، «احتمال اعدام کودکان (در عربستان) همچنان پابرجاست و این موجب نگرانی بسیاری است. همچنین احتمال مجازات هایی چون شکنجه و شلاق، و تنبیه های سخت دیگر نیز وجود دارد.»

به گزارش رویترز، «بنیام مِزمور» رئیس این کمیته نیز گفته است که بارها گزارش هایی مبنی بر اجرای مجازات اعدام در عربستان سعودی برای افراد زیر ۱۸ سال دریافت کرده است.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل متحد که از ۱۸ کارشناس مستقل تشکیل شده، همچنین حملات هوایی نیروهای ائتلافی در یمن به پشتیبانی عربستان را محکوم کرده است؛ چرا که در نتیجه این حملات تا کنون صدها کودک کشته شده اند. 

 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif