ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه گفت مسکو غرب را مسئول بحران در اوکراین می‌داند و به تهدیدهای جدید علیه امنیت خود پاسخ خواهد داد.

ولادیمیر پوتین در جریان نشستی درباره برنامه‌های تسلیحاتی آینده، خواهان «برآورد معتبر و کامل» تهدیدهای نظامی بالقوه علیه روسیه شد و گفت برای هر تهدیدی «پاسخ متناسب» پیدا خواهد شد. وی از جمله به سامانه‌های پدافند موشکی آمریکا در اروپا و آلاسکا، و آنچه که «تقویت نیروهای ناتو در شرق اروپا» خواند، استناد کرد.

سازمان ناتو هفته گذشته اعلام کرد یک «نیروی واکنش سریع» در شرق اروپا ایجاد خواهد کرد، و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت این نیرو پیامی به روسیه خواهد بود که از هر هجوم بالقوه در آینده، شبیه مناقشه در شرق اوکراین، پرهیز کند.

پوتین بحران اوکراین را ساخته و پرداخته برخی از کشورهای غربی، که از آن برای احیای ناتو استفاده می‌کنند، خواند و گفت دولت او در گرفتن تصمیم در باره امنیت روسیه، این موضوع را در نظر خواهد گرفت.

وی همچنین گفت برنامه‌ریزی دفاعی روسیه بر تقویت نیروی بازدارنده اتمی، به روز درآوردن توان هوایی استراتژیک و دور برد،  و ادامه توسعه سامانه «پدافند هوایی – فضایی» متمرکز خواهد بود. با این حال رئیس جمهوری روسیه یادآور شد مسکو به مسابقه تسلیحاتی جدیدی کشیده نخواهد شد.

روسیه همچنین در روز چهارشنبه یک موشک جدید که از زیر دریا پرتاب می‌شود را با موفقیت آزمایش کرد. این موشک «بولاوا» نام دارد و قادر به حمل یک کلاهک اتمی است.