وزرای امور خارجه روسیه و فرانسه در مسکو، ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۳
وزرای امور خارجه روسیه و فرانسه در مسکو، ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۳

روسیه و قدرت های غربی بر سر آن که مسئولیت حمله شیمیایی در سوریه به عهده کدام فرد یا گروه بوده، همچنان اختلاف نظر دارند، اما به کوشش برای تدوین قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد در راستای خارج کردن سلاح های شیمیایی زرادخانه های سوریه ادامه می دهند.

 

سرگئی لاوروف، وزیرامورخارجه روسیه، روز سه شنبه در مسکو طی کنفرانس خبری مشترکی با لوران فابیوس، همتای فرانسوی اش، حمله شیمیایی ماه گذشته در نزدیکی دمشق را ناشی از «تحریک شورشیانی» خواند که به تعبیر وی در جستجوی دریافت کمک نظامی از کشورهای دیگر هستند.

 

فابیوس پس از این نشست خبری مشترک گفت گزارش محققان و بازرسان سازمان ملل متحد که روز دوشنبه ارائه شده، جای تردید باقی نمی گذارد که نیروهای بشار اسد بوده اند که در این حمله از  سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند.

 

لاوروف همچنین گفت او و فابیوس در راستای کوشش برای برقراری صلح در سوریه هدفی مشترک دارند، اما در مورد راه های رسیدن به این هدف همفکر نیستند.

 

روسیه با کوشش فرانسه، بریتانیا وآمریکا برای گنجاندن تهدید استفاده از اقدام نظامی درقطعنامه درخصوص بحران سوریه مخالف است. آمریکا و بریتانیا روز دوشنبه گفتند آنها خواهان صدور قطعنامه قاطعی هستند که ضرب الاجل های دقیق و لازم الاجرایی برای تحویل موجودی سلاح های شیمیایی سوریه تعیین کند.

 

گزارش سازمان ملل متحد که روز دوشنبه منتشر شد، به «شواهد روشن و متقاعد کننده ای» استناد می کند که دال بر آن است که حمله شیمیایی ۲۱ اوت در سوریه با استفاده از