قایق های امداد و نجات برای جستجوی اجساد و بازماندگان حادثه آماده می شوند.
قایق های امداد و نجات برای جستجوی اجساد و بازماندگان حادثه آماده می شوند.

گروه های امداد و نجات بقایای جت نظامی روسیه را در دریای سیاه پیدا کرده اند. ۱۱ جسد روز دوشنبه کشف و از آب خارج شد. به احتمال قوی تمامی ۹۲ سرنشین هواپیما از بین رفته اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز دوشنبه نوشت که بیش از ۳۵۰۰ نفر از جمله ۱۳۵ غواص از سرتاسر روسیه، با ۴۵ کشتی عملیات جست و جو را برعهده دارند. ده هلیکوپتر، هواپیمای تجسسی بی سرنشین و زیردریایی نیز در این عملیات مورد استفاده قرار می گیرند.

وزیر امور اضطراری روسیه می گوید که جعبه سیاه هواپیما هنوز پیدا نشده است.

مقامات روسیه اعلام کرده اند که تمام دلایل احتمالی سقوط هواپیمای نظامی در دریای سیاه، از جمله حمله تروریستی، را بررسی می‌کنند.

ماکسیم سوکولوف، وزیر حمل و نقل روسیه روز دوشنبه ششم دیماه، گفت که سقوط هواپیما احتمالا ناشی از اشتباه خلبان یا اشکال فنی بوده است.

هواپیمای توپولوف ۱۵۴ روسیه که با ۹۲ سرنشین راهی لاذقیه سوریه بود، دو دقیقه پس از پرواز از فرودگاه شهر سوچی در جنوب روسیه در دریای سیاه سقوط کرد.

گزارش ها حاکیست که شرایط آب و هوایی در زمان پرواز مناسب بود و هواپیما نیز هیچ علامت خطری نفرستاد.

به نظر می رسد که هشت خدمه هواپیما و تمامی ۸۴ مسافر آن، از جمله اعضای گروه موسیقی رسمی ارتش روسیه، کشته شده‌اند.

 به گفتۀ وزارت دفاع روسیه، این گروه موسیقی عازم سوریه بود تا در مراسم جشن و سرور سال نوی میلادی در پایگاه هوایی روسیه در بیرون شهر لاذقیه در سوریه شرکت کند.

یکی دیگر از مسافران این هواپیما، یلیزاوتا گلینکا، پزشک روس بود که به دلیل فعالیت‌های انسان دوستانه و خیرخواهانه خود به شهرت رسیده بود. او برای انتقال کمک های پزشکی به سوریه راهی این کشور بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در پیامی تلویزیونی روز دوشنبه ۲۶ دسامبر، ششم دی ماه را روز عزای عمومی اعلام کرد.

مردم مسکو در دو نقطه یاد قربانیان را گرامی می دارند: محل استقرار و فعالیت گروه کر و همچنین محل کار دکتر گلینکا.