استقبال از رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ به صورت یک جشن خیابانی برگزار شد.
استقبال از رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ به صورت یک جشن خیابانی برگزار شد.

رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی روز سه شنبه در پیونگ یانگ دیدار کردند. این سومین دیدار بین رهبران دو کره طی سال جاری است. رهبران پیشین دو کره در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ هم دیدارهایی در این سطح داشتند اما اینبار، واشنگتن نظر بسیار مثبتی به این دیدارها دارد.

مراسم استقبال از رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی توسط رهبر این کشور و با حضور مردم به صورت یک جشنواره انجام شد.

«مون جائه-این» رئیس جمهوری کره جنوبی قرار است طی اقامت سه روزه اش، مذاکراتی با «کیم جونگ اون» داشته باشد.

به گزارش رسانه های کره جنوبی، رهبر کره شمالی از «مون جائه-این» بابت نقشش در تدارک دیدار تاریخی با رئیس جمهوری آمریکا قدردانی کرد.

دو رهبر پیش از آغاز مذاکراتشان ابراز امیدواری کردند که هر چه زودتر به نتیجه برسند.

رهبر کره شمالی در حاشیه این دیدار گفت: فکر می کنم این خواسته مردم‌مان است که هرچه زودتر یعنی طی سال جاری به نتایج خوبی برسیم. با دیدن مردم کره شمالی و جنوبی من فکر می کنم که باید در راه رسیدن به نتیجه باید گامهای سریعتری برداریم.

رئیس جمهوری کره جنوبی نیز گفت: بهار در پنمونجون و پاییز در پیونگ یانگ؛ اکنون زمان دستیابی به نتایج است. دلهای‌مان همزمان پر از امید و اندوه است. ما به اعتماد و دوستی دست یافتیم و فکر کنم که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

کره جنوبی می گوید هدف نهایی اش از این مذاکرات دستیابی به صلح پایدار و غیر قابل برگشت و همچنین کنار گذاشتن برنامه تسلیحات اتمی پیونگ یانگ است.

شهروندان کره جنوبی این مراسم را از گیرنده های خود تماشا کردند. آنها امیدوارند که این دیدارها پس از حدود هفتاد سال از جنگ بین دو کشور، نتیجه بخش باشد.

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون روز ۱۲ ژوئن سال جاری (۲۲ خرداد) در یک دیدار تاریخی در سنگاپور بر لزوم عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته‌ای توافق کردند و رهبر کره شمالی نیز پذیرفت در ازای تضمین‌های امنیتی، در این مسیر گام بردارد.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا اوایل شهریور ماه با بیان این که در زمینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی پیشرفت زیادی حاصل نشده است، از مایک پمپئو وزیر خارجه خود که قرار بود به پیونگ یانگ برود، خواست سفر برنامه‌ریزی شده خود را به تعویق اندازد.

با این حال کاخ سفید اعلام کرد هفته پیش یک نامه مثبت از رهبر کره شمالی دریافت کرده است و از دیدار دوباره رهبران دو کره استقبال کرد.