ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو می گوید این ائتلاف آماده است برای دفاع از ترکیه در برابر تهدید ها، به این کشور نیرو اعزام کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه ۱۶ مهر پیش از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو این ائتلاف نظامی در بروکسل بدون نام بردن از روسیه، از آمادگی ناتو برای دفاع از ترکیه در برابر "هرگونه تهدید" خبر داد.

هشدار آقای استولتنبرگ بعد از نقض حریم هوایی ترکیه و افزایش اختلاف بین ترکیه و روسیه صورت می گیرد.

این دومین واکنش ناتو در هفته های اخیر در حمایت از ترکیه است. یک هفته پیش که ترکیه، روسیه را به نقض حریم این کشور متهم کرد، ناتو به‌ شدت اعتراض کرد و اعلام کرد "نقض حریم هوایی ترکیه توسط روسیه اشتباهی نبود."

روز شنبه، ۱۱ مهر، ترکیه اعلام کرد روسیه برای حمله به مواضع داعش در سوریه، حریم هوایی این کشور را نقض کرده و در پی آن، ترکیه سفیر روسیه در آنکارا را احضار کرد.

روسیه هرچند این اتهام را رد کرده اما یک سخنگوی کرملین گفته اطلاعاتی که در مورد نقض حریم هوایی ترکیه دریافت کرده، را بررسی می کند تا صحت آن را تایید کند.

حمله هوایی روسیه به سوریه بیش از یک هفته است که آغاز شده و اختلافاتی درباره این حملات وجود دارد. ایالات متحده آمریکا روسیه را متهم کرده به غیر از داعش، مواضع مخالفان بشار اسد را نیز مورد حمله قرار می دهد.

از سوی دیگر، وزارت دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه اعلام کرد که دست کم یکی از هواپیماهای نظامی آمریکا برای پیشگیری از برخورد ناخواسته با جنگنده‌های روسی در آسمان سوریه، مجبور شد که مسیر خود را تغییر دهد.

به گفته جف دیویس سخنگوی پنتاگون، این مسئله نشان دهنده لزوم هماهنگ کردن عملیات هوایی ایالات متحده و روسیه در سوریه است.

با این حال، وزیر دفاع آمریکا می گوید این کشور با روسیه همکاری نظامی در سوریه نخواهد داشت.

اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه در اظهار نظری قاطع از زمان آغاز حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه در هفته گذشته، گفت استراتژی روسیه "به نحو تأسف آوری ایراد دارد" و از این رو واشنگتن با مسکو همکاری نظامی در سوریه نخواهد داشت.

به دنبال اعتراض ترکیه و عدم همکاری آمریکا، روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد از فاصله حدود ۱۵۰۰ کیلومتری و از روی کشتی های جنگی خود در دریای خزر، به مواضع داعش در سوریه حمله موشکی کرده است.