مانوئل والس نخست وزیر فرانسه (وسط) در حال پاک کردن اشک های خود، در کنار فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه (چپ)
مانوئل والس نخست وزیر فرانسه (وسط) در حال پاک کردن اشک های خود، در کنار فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه (چپ)

نخست وزیر فرانسه، در جلسه روز سه‌شنبه مجلس ملی حضور یافت و در سخنانی پرصلابت که با تشویق‌های  پی در پی نمایندگان همراه بود، ضمن گرامیداشت یاد قربانیان حملات هفته گذشته تروریستی پاریس، سیاست‌های دولت برای مقابله با خطر ترورریسم را تشریح کرد.

مانوئل والس در این نشست گفت «فرانسه در حال جنگ با تروریسم ،‌جهادیسم و اسلام‌گرایی افراطی است. فرانسه با یک دین نمی‌جنگد. فرانسه با اسلام و مسلمانان در حال جنگ نیست … فرانسه از تمام شهروندانش محافظت می‌کند، چه آنهایی که [به دینی] اعتقاد دارند و چه آنهایی که به چیزی اعتقاد ندارند.»

نخست وزیر فرانسه افزود «برای یک شرایط استثنایی باید تمهیدات استثنایی در نظر گرفت. اما با قدرت می‌گویم که این تمهیدات هرگز در راستای فروکاستن اصول حقوق و ارزش‌ها [ی جمهوری فرانسه] نخواهد بود.»

به گفته او «وقتی به یهودیان فرانسه حمله می‌شود، به فرانسه  و وجدان عمومی حمله شده ‌است،» و در در ادامه بار دیگر تاکید کرد که فرانسه بدون یهودیان این کشور فرانسه نیست.

آقای والس در نشست مجلس ملی همچنین از دستگاه قضایی خواست تا در مقابل این «اشاعه‌دهندگان نفرت» از خود اغماض نشان ندهند.

وزیران و نمایندگان مجلس فرانسه در این جلسه یک دقیقه سکوت کردند و همه یک‌ صدا سرود ملی این کشور را خواندند. رسانه‌های فرانسه می‌گویند در تاریخ جمهوری فرانسه به ندرت پیش آمده که تمامی نمایندگان در جریان یک جلسه مجلس ملی هم‌ صدا سرود ملی فرانسه را بخوانند، و احتمالا این نخستین بار در جمهوری پنجم فرانسه است که چنین اتفاقی رخ می‌دهد. 

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز صبح روز سه‌شنبه در مراسم بزرگداشت سه پلیس کشته شده در حوادث اخیر فرانسه که هم‌زمان با مراسم خاکسپاری چهار قربانی یهودی گروگانگیری پاریس، در اورشلیم برگزار می‌شد گفت «این سه نفر کشته شدند، تا ما بتوانیم آزاد زندگی کنیم. به لطف آنها و به لطف نیروهای پلیس آزادی که بر بربریت پیروز شده و امروز پابرجاست.»

آقای اولاند در این مراسم همچنین به این سه پلیس نشان شوالیه لژیون دونور اهدا کرد.

چهار فرانسوی کشته شده در گروگانگیری سوپرمارکت یهودیان پاریس در اورشلیم با حضور بنیامین نتانیاهو و در گورستانی به خاک سپرده شدند که قربانیان حمله‌ی محمد مراه  پیشتر در سال ۲۰۱۲ در آنجا به خاک سپرده شدند.