کارگران امور اضطراری روز یکشنبه بقایای لاشه هواپیمای سقوط کرده مالزی و  سرنشینان آن را که چهار ماه پیش در شرق اوکراین سرنگون شد، جمع‌آوری کردند. در این حادثه تمام ۲۹۸ سرنشین هواپیما کشته شدند.

بازرسان هلندی امیدوار بودند که بتوانند خودشان محل سقوط هواپیما را بازرسی کنند اما نگرانی از تامین امنیت کارکنانشان در منطقه آشوب زده شرق اوکراین این امکان را فراهم نساخت و بازرسان عملیات را به کارکنان محلی امور اضطراری سپردند تا محل را به دقت جست و جو کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک خبرنگار حاضر در محل گفت قطعاتی به جامانده از موتور هواپیما، کابین و یک صندلی در میان بقایای هواپیما کاملا قابل تشخیص بود.

حدود دو سوم مسافران این پرواز که در ۱۷ژوئیه از آمستردام عازم کوالالامپور بود، شهروندان هلند بودند.

بقایای هواپیما عازم هلند

بقایای لاشه هواپیما به ایستگاه قطار مجاور محل منتقل شد تا در نهایت به شهر خارکیف که در کنترل دولت اوکراین است برده شود و از آنجا به هلند پرواز کند.

مقامات امیدوارند که ۱۵ پرسنل وزارت امور اضطراری دونتسک ظرف ده روز آینده کار را تمام کنند. این گروه قصد دارند تا پیش از شروع سرمای طاقت فرسا، عملیات را به پایان ببرند.

کیف جدایی طلبان طرفدار روسیه را عامل شلیک موشک زمین به هوا و سرنگونی هواپیما می دانند. روسیه می گوید یک هواپیمای نظامی اوکراینی عامل سقوط هواپیمای MH17 خطوط هوایی مالزی است. 

آتشباری در نزدیکی دونتسک

در اطراف محل سقوط هواپیما در روز یکشنبه زدوخورد میان نیروهای دولتی و شورشیان طرفدار روسیه در جریان بود. ارتش اوکراین گفت شش سرباز در جریان ۲۶ حمله شبانه علیه مواضعشان، مجروح شدند.

در روز یکشنبه صدای شلیک گلوله و خمپاره در بخش‌های مختلف شهر دونتسک که تحت کنترل شورشیان است شنیده می‌شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی می گوید در مرکز دونتسک ده‌ها انفجار رخ داد هرچند مشخص نیست حملات از کدام طرف و علیه کدام طرف صورت گرفت.

در بخش‌هایی از منطقه لوهانسک که تحت اختیار جدایی طلبان است، سه رزمنده داوطلب که در کنار نیروهای اوکراینی مبارزه می‌کردند، کشته شدند.

شلیک گلوله و آتشباری از سوی دو طرف درگیر، بارها قرارداد آتش بسی را که پنجم سپتامبر برای پایان دادن به جنگ امضا شده بود، زیر سوال برده است. 

هشدار درباره احتمال حمله

یک سخنگوی ارتش اوکراین روز یکشنبه با اشاره به کاهش حملات در روزهای آخر هفته، درباره احتمال تدارک نقشه‌ای جدید در میان جدایی‌طلبان هشدار داد.

ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در اروپا هفته پیش از ورود «ستون‌هایی از تجهیزات روسی، تانک و مهمات و پدافند دفاع هوایی و سربازان روس» به اوکراین خبر داد.

اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌های سختی را علیه مسکو به خاطر عملکردش در اوکراین وضع و اعمال کرده‌اند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه درباره وضع اوکراین در بروکسل تشکیل جلسه می‌دهند.