جان کری و نتانیاهو. تل آویو. 23 ژوییه 2014
جان کری و نتانیاهو. تل آویو. 23 ژوییه 2014

به گزارش وزارت خارجه آمریکا، مذاکرات جان کری، وزیر خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل روز یکشنبه در رم در حالی صورت می گیرد که خاورمیانه درگیر وضعیتی بحرانی ست.

کری روز جمعه در بازدید از کلمبیا به خبرنگاران گفت آمریکا می کوشد از تلاشی که درسازمان ملل بر سر پیشنهاد تشکیل دولت فلسطینی تا پایان سال جاری درکار است، احتراز کند.

در این میان فلسطینی ها همچنان به عزاداری برای زیاد ابو عین وزیر تشکیلات فلسطینی که روز چهارشنبه به دست نیروهای اسراییلی کشته شد، ادامه می دهند.

کری گفت قصد دارد درمذاکرات روز یکشنبه با نتانیاهو درباره قطعنامه های احتمالی سازمان ملل درمورد مناقشه اسراییلی ها با فلسطینیان گفت وگو کند و از تشکیل دولت فلسطینی حمایت کند.

جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه به خبرنگاران گفت: «شماری از کشورها دارند [در سازمان ملل] در این باره فعالیت می کنند، گیرم فعالیت شان ضمانت اجرایی نداشته باشد. بنابراین می توان گفت زمان برای مذاکره مناسب است».

اردن پیش نویس قطعنامه ای را در حمایت از دولت فلسطینی در سازمان ملل توزیع کرده است. اسراییل می گوید بدون توافق صلح بین دو طرف با این پیشنهاد مخالف است. این در حالی ست که تلاش های میانجی گری جان کری برای رسیدن به توافق صلح میان دو طرف در ماه آوریل شکست خورد.

کمپین در اسراییل

اکنون هر اقدام سازمان ملل که فلسطینی ها را به داشتن دولتی مستقل نزدیک کند، نتانیاهو را بافشارهای داخلی روبرو می کند. پس از آن که با شکست کابینه ائتلافی نتانیاهو، پارلمان اسراییل به ابطال کابینه و انتخابات پیش از موقع رأی داد، نخست وزیر اسراییل درحال حاضر درگیرودار تلاش برای برگزاری دوباره انتخابات است.

دیوید ماکوفسکی، تحلیل گر مؤسسه خاورمیانه واشنگتن می گوید اکنون بدترین زمان برای اقدام سازمان ملل است.

«این اقدام به منزله گذاشتن دینامیت سیاسی در انتخابات اسراییل است. امیدوارم این مسئله فعلا عقب بیفتد».

ارون دیوید میلر، تحلیل گر مرکز ویلسن می گوید احتمالا در مدت مذاکرات کری و نتانیاهو اقدامی در این باره صورت نخواهد گرفت.

«به نظرمن کری می خواهد در حال حاضر با نتانیاهو در تماس باشد، به ویژه در موقعیتی که همه چیز دارد پیش می آید تا به مشکلات افزوده شود.»

کری ماه گذشته در دیدارهایی جداگانه با نتانیاهو و محمود عباس در اردن، کوشید از تنش ها بکاهد و در مذاکرات راکد صلح نفس تازه ای بدمد.

ماکوفسکی گفت در نهایت بر اسراییلی ها و فلسطینی هاست که بیاموزند کنارهم زندگی کنند. «در اینجا با وفور تاریخ و کمبود جغرافیا روبرو هستیم.»

حملات در آتن و کرانه غربی

بامداد روزجمعه چند حمله، اسراییلی ها و  منافع اسراییل را هدف گرفت.

روز جمعه در آتن مردان مسلح  به سفارت اسراییل تیراندازی کردند. در این حمله که در نخستین ساعت های بامداد جمعه صورت گرفت کسی مجروح نشد. مقام های اسراییلی می گویند این حمله با تحریک فلسطینی ها صورت گرفته است.

در واقعه ای دیگر در سرزمین های اشغالی اسراییل در کرانه غربی رود اردن، یک مرد فلسطینی به یک خانواده اسراییلی اسید پاشید. چهار کودک در این حمله مجروح شدند.

و  در منطقه اشغال شده غزه یک مرکز فرهنگی فرانسه منفجر شد. این در حالی ست که این مرکز درجریان انفجاری دیگر در ماه اکتبر تعطیل شده بود.

اورشلیم اخیرا با موجی از ناآرامی روبرو ست، که  اعتراض های دائم و  برخوردها و حمله های گه گاهی اما مرگبار فلسطینی ها به شهروندان و مقام های رسمی اسراییلی را دربر می گیرد.

مقام های اسراییلی امروز، جمعه، از بیم گسترش اعتراض ها پس از نماز جمعه، حضور پلیس را در شهر افزایش دادند. درپی مرگ ابوعین دیگ خشم عمومی همچنان در غلیان است.

جان کری روز جمعه در تماسی تلفنی با محمود عباس مرگ ابوعین را به او تسلیت گفت.