Israel's Economy Minister Eli Cohen poses for a picture at his office in the Knesset, the Israeli parliament, in Jerusalem…
الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل

در پی توافق اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط‌، وزیر اطلاعات اسرائیل اعلام کرد که به احتمال زیاد سودان و بحرین نخستین کشورهایی خواهند بود که در اقدامی مشابه امارات، روابط خود با اسرائیل را عادی می‌کنند.

به گزارش بلومبرگ، الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل، گفت که توافق اسرائیل با امارات متحده عربی «یک تابو را شکست.»

او با اشاره به این که کشورهای حاشیه خلیج فارس، ایران را تهدیدی برای خود می‌بینند، از بحرین به عنوان کشور احتمالی بعدی در میان کشورهای منطقه که به عادی‌سازی روابطش با اسرائیل خواهد پرداخت یاد کرد و سودان و مراکش را نیز دو کشور آفریقایی نزدیک به عادی‌سازی روابط با اسرائیل خواند.

به گفته او عمان و عربستان سعودی نیز به طور بالفعل در این مسیر هستند.

رئیس جمهوری اسرائیل نیز در فضای ایجاد شده پس از تصمیم به عادی سازی روابط، از شیخ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی که عملا حاکم امارات است، دعوت کرد که به اورشلیم سفر کند؛ سفری که هیچیک از رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس از زمان بنیان‌گذاری اسرائیل انجام نداده اند.

رئیس جمهوری اسرائیل در نامه خود به ولیعهد ابوظبی نوشت: «من این امید خود را پنهان نمی‌کنم که این حرکت، همچون چراغی راه را برای دیگران روشن کند.

هیئت دولت بحرین روز دوشنبه توافق اسرائیل و امارات را تاریخی خواند و ستایش کرد. سودان نیز که وزیر اطلاعات اسرائیل برای عادی‌سازی روابط به آن اشاره کرد کشوری است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چند ماه پیش با عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای انتقالی آن، دیدار و گفت‌وگو کرد.

عمان نیز کشوری است که آقای نتانیاهو سال ۲۰۱۸ در اقدامی اعلام نشده به آن سفر کرد. روز دوشنبه نیز وزیران خارجه دو کشور با یکدیگر گفت و گو کردند.

FILE PHOTO: Tel Aviv's municipality building is lit in the United Arab Emirates national flag after a deal to normalise relations between Israel and the UAEthe countries
تنها چند روز پس از امضای توافق عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و امارات، نخستین توافق تجاری میان دو کشور حاصل شد
در پی به نتیجه رسیدن توافق عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و امارات متحده عربی، شرکت سرمایه‌گذاری ایپکس مستقر در امارات، برای تحقیقات در مورد ویروس جدید کرونا با شرکت تراگروپ اسرائیل توافق کرد.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

جرد کوشنر، مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه و از مشاوران ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز روز یکشنبه گفت که توافق تاریخی اخیر میان اسرائیل و امارات متحده عربی در نتیجه سه سال و نیم کار مداوم بر اساس سیاست‌های مبتنی بر عقل سلیم و منطق پرزیدنت ترامپ، که همواره می‌خواهد بهترین سیاست‌ها را برای دستیابی به بهترین نتایج در پیش بگیرد، به دست آمده است.

به دنبال توافق تاریخی هفته گذشته میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با تلاش ایالات متحده تحت رهبری پرزیدنت ترامپ حاصل شد، اکنون امارات اولین کشور عربی حوزه خلیج فارس و سومین کشور عربی است که با اسرائيل روابط فعال دیپلماتیک برقرار می‌کند.