عکس آرشیوی از پرواز یک جنگنده اف۱۶ اسرائیلی

نشریه «دیلی بیست» در مقاله‌ای به قلم کرید نیوتن به اخباری که روز یکشنبه درباره حمله جنگنده‌های اسرائیل به حومه دمشق و فرودگاه بین‌المللی پایتخت سوریه منتشر شده پرداخته و می‌نویسد، آن طور که گفته می‌شود، هدف این حمله، محموله کمک‌های نظامی رژیم بشار اسد به گروه شبه نظامی حزب الله لبنان بوده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به پرسش «دیلی بیست» اعلام کرد که پاسخی به «گزارش‌های خارجی» نمی‌دهد.

در سه سال گذشته، اسرائیل بارها به اهدافی در این کشور، که درگیر جنگ داخلی است، حمله کرده است. بنا به گزارش ها، در ماه مه ۲۰۱۳ (بهار ۱۳۹۲) نیز اسرائیل، در اقدامی مشابه، به محموله تجهیزات نظامی که برای حزب الله لبنان ارسال شده بود، حمله کرد.

سوریه دارای زرادخانه عظیم نظامی است که می‌تواند به آسانی به آن سوی مرز در لبنان فرستاده شود. اسرائیل پیشتر نیز با حزب الله لبنان و سوریه درگیری نظامی داشته است.

مثلا در حالی که حزب الله لبنان از موشک‌های غیر هدایت شونده استفاده می‌کند، ارتش اسرائیل از بمب‌های خوشه‌ای علیه اهدافش در لبنان بهره می‌گیرد.

به رغم آرامش نسبی که  از سال ۲۰۰۶ میلادی (۱۳۸۵ خورشیدی) بین حزب الله لبنان و اسرائیل برقرار شده، به تازگی سخنان تندی میان دو طرف رد و بدل شده است. مثلا در پنجم دسامبر (۱۴ آذر) یکی از مقام های نظامی ایران – کشوری که حامی سرسخت سوریه و حزب الله لبنان است – اعلام کرد که موشک‌های این گروه شیعه می‌توانند شهرهای اسرائیل را با خاک یکسان کنند.

یا در هفتم دسامبر، میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه، با حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان ملاقات کرد و در باره راه‌های دستیابی به صلح در سوریه و تحویل تسلیحات نظامی به این گروه برای مبارزه با گروه‌های افراطی بحث کرد.

با توجه به رویدادهای اخیر، حملات هوایی اسرائیل را می‌توان نوعی هشدار به مسکو، تهران، و دمشق  تعبیر کرد، تا فکر تعدی به اسرائیل را در سر نپرورانند.

دیلی بیست می نویسد، با این حال گمان نمی‌رود که حزب الله لبنان و سوریه، با توجه به شرایط منطقه خیال ماجراجویی و درگیری نظامی با ارتش اسرائیل را داشته باشند.