نخست وزیر اسرائیل در توئیتر موضع خود را بیان کرد

 همزمان با افزایش انتقادات متحدان سابق نخست وزیر اسرائیل و فشار بر او برای برگزاری انتخابات زودهنگام، بنیامین نتانیاهو در نخستین واکنش گفت که برگزاری انتخابات زودهنگام به صلاح نیست و او می خواهد دولت تا پایان دوره پارلمان جاری در قدرت بماند.

در پی بیرون رفتن «آویگدور لیبرمن» وزیر دفاع از کابینه ائتلافی اسرائیل، نخست وزیر بر سر دو راهی شکل دادن به ائتلافی تازه، یا برگزاری پیش از موعد انتخابات پارلمانی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از آن که در روز چهارشنبه وزیر دفاع در اعتراض به توافق اسرائیل با آتش بس در غزه، از مقام خود کناره گیری کرد، عده ای خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس شدند.

«آویگدور لیبرمن» سیاست نتانیاهو در برابر حماس در نوار غزه و توافق اخیر آتش بس را «نرمش بیش از حد» در برابر «شورشیان فلسطینی» قلمداد کرد. با ترک کابینه از سوی لیبرمن و حزب «اسرائیل خانه ما»، اکنون دولت نتانیاهو و ائتلاف به رهبری او تنها با یک کرسی در پارلمان ۱۲۰ نفری اکثریت را در دست دارد.

چنانچه هر یک از حزبهای دیگر ائتلاف از کابینه خارج شوند، نتانیاهو و حزب لیکود به رهبری وی، از اکثریت می افتد.

«موشه کالون» وزیر اقتصاد اسرائیل و رهبر حزب میانه «کولانو» نخستین مقام کابینه بود که روز پنجشنبه در پی دیدار با نخست وزیر، خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شد.

این دو روز یکشنبه هم دیدار می کنند. هدف نتانیاهو نگهداشتن او و حزبش در ائتلاف است.

نخست وزیر اسرائیل در توئیت روز یکشنبه نوشت: «چنانچه گروه کالون دولت را ترک نکند کابینه به کارش ادامه خواهد داد چون تمامی اعضای حزب لیکود خواهان خدمت در پارلمان تا پایان دوره قانونی آن در نوامبر سال ۲۰۱۹ هستند.»

اما موشه کالون به شبکه خبری تلویزیون گفته است با اکثریت تنها یک کرسی ادامه کار دولت با دشواری رو به رو خواهد بود.

حزب ناسیونالیست «خانه یهود» به رهبری نفتالی بنت و حزب راست افراطی «شاث» به رهبری «آریه دری» نیز با انحلال پالمان و برگزاری انتخابات تازه موافقند. نفتالی بنت از نخست وزیر خواسته بود وی را به جای لیبرمن به مقام وزارت دفاع منصوب کند که نتانیاهو پیشنهادش را نپذیرفت. بنت پیشتر تهدید کرده بود اگر به این سمت نرسد، از کابینه کناره گیری می کند.

رویترز در گزارش خود نوشت: به موجب تازه ترین نظر سنجی چنانچه در حال حاضر انتخابات پارلمانی برگزار شود، حزب لیکود در مقایسه با دو سال پیش یک کرسی را از دست خواهد داد و به جای ۳۰ نماینده در پارلمان کنونی، تنها ۲۹ نماینده در کنست جدید خواهد داشت. تنها ۱۷ درصد رای دهندگان از سیاست توافق آتش بس جاری با حماس موافقند.