نخست وزیر اسرائیل
نخست وزیر اسرائیل

در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های فلسطینی، نخست وزیر اسرائیل می گوید در روابط خود با سازمان ملل متحد تجدیدنظر می کند.

بنیامین نتانیاهو روز شنبه ۴ دی در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت حنوکا، از اعیاد یهودیان گفت اقدام کشورهایی که علیه اسرائیل رای دادند برای آنها هزینه اقتصادی و دیپلماتیک خواهد داشت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه قطعنامه‌ای را با رأی ممتنع آمریکا به تصویب رساند که شهرک‌سازی های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی از سال ۱۹۶۷ میلادی به این سو، از جمله در شرق اورشلیم، را «فاقد اعتبار حقوقی» دانسته و خواستار «توقف» این ساخت و سازها توسط اسرائیلی‌ها شد.

این قطعنامه می‌گوید این اقدامی «اساسی» برای نجات «راه حل دو کشور» مستقل به منظور رسیدن به صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی هاست.

این اقدام با واکنش منفی نخست وزیر اسرائیل و برخی مقام های آمریکا همراه شده است.

آقای نتانیاهو روز شنبه اعلام کرد به مقام‌های دولت دستور داده  راه‌های لازم برای تجدید نظر در روابط با سازمان ملل را پی بگیرند. وی همچنین گفت که کمک به برخی نهادهای وابسته به سازمان ملل را نیز قطع خواهد کرد.

پیشتر چند سناتور و عضو مجلس نمایندگان آمریکا از رای ممتنع اوباما به این قطعنامه انتقاد کرده بودند.

روز شنبه دونالد ترامپ نیز در واکنش به این قطعنامه در توئیتی نوشت که انجام مذاکرات صلح را به مراتب، سخت‌تر می‌کند. گزینه آقای ترامپ برای سفیر آمریکا در اسرائیل یک موافق شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های فلسطینی است. 

به نوشته رویترز برخی از کشورها می گویند شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس مانع صلح بین اسرائیل و فلسطینی هاست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif