آرشیو
آرشیو

هواپیماهای اسرائیلی مواضع شبه نظامیان جهاد اسلامی در نوار غزه را روز سه شنبه بمباران کردند. این بمباران در پی حملات خمپاره ای از نوار غزه که در کنترل حماس است، صورت گرفت. به نوشته رویترز گزارشی از تلفات احتمالی هنوز منتشر نشده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است پرتاب دستکم ۲۵ خمپاره و راکت در روز سه شنبه از نوار غزه به مناطق مسکونی در جنوب این کشور، تلفات جانی نداشته و بیشتر خمپاره ها را سیستم دفاعی «گنبد آهنین» نابود کرد.

رویترز می گوید این شدیدترین حمله شبه نظامیان فلسطینی از سال ۲۰۱۴ بوده است که جنگ غزه روی داد.

پیشتر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود نیروی نظامی این کشور به شدت پاسخ افرادی را که می خواهند به اسرائیل ضربه بزنند، می دهد.

آقای نتانیاهو در سخنان خود با هشدار شدید در مورد هرگونه اقدام گروه های فلسطینی نظیر جهاد اسلامی و حماس که در غزه هستند، به مقامات تهران نیز هشدار داد که اسرائیل هیچگونه حضور نظامی ایران را تحمل نخواهد کرد.

او گفت: «ما حماس را مسئول این حملات می دانیم و در مورد سوریه بار دیگر خطوط قرمزمان را اعلام می کنم. ما این خطوط را بدون هیچ سازشی اعمال می کنیم. ما هیچگاه اجازه حضور نظامی ایران در سوریه را، که صرفا برای تهدید ما است، نخواهیم داد. ما به ایران اجازه انتقال تجهیزات نظامی از طریق سوریه به لبنان را نخواهیم داد. ما صرفا به خروج نظامی ایران از جنوب سوریه بسنده نخواهیم کرد. موشک هایی که ایران به سوریه آورده است، ما را از همه نقاط سوریه تهدید می کند.»

بنا به گزارش رسانه های اسرائیلی، تعدادی از خمپاره ها به یک مهد کودک اصابت کرده است. هنوز مهد کودک آغاز به کار نکرده بود.

هنوز هیچ یک از گروه‌های شبه نظامی مستقر در غزه مسئولیت این عملیات را بر عهده نگرفته اند. اما خالد بطش، یکی از رهبران جهاد اسلامی در غزه، می گوید که فلسطینی ها برای مقابله با اسرائیل مسیر برگزاری تجمعات مسالمت آمیز و پاسخ به اشغالگری اسرائیل را برگزیده اند.

گروه‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی در فهرست سیاه گروه‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها مانند کانادا و ژاپن قرار دارند.

طی ماه های گذشته در جریان تظاهرات اعتراضی فلسطینیان در منطقه مرزی نوار غزه با اسرائیل، که در روزهای جمعه اوج می گرفت، حدود ۱۲۰ فلسطینی کشته و چند هزار تن مجروح شدند.

ارتش اسرائیل به فلسطینی هایی که در غزه به مرز اسرائیل نزدیک می شدند تیراندازی کرد.

اسرائیل می گوید ارتش آن کشور برای دفاع از مرزها و امنیت شهروندانش با معترضان و شبه نظامیان فلسطینی به شدت برخورد خواهد کرد.

آمریکا می گوید اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند.