آرشیو
آرشیو

اسرائیل به مسلمانان در هر سنی اجازه داد روز جمعه در حرم شریف در اورشلیم عبادت کنند. اسرائیل قبلا عبادت در مسجد الاقصی را محدود به مردان و زنان ۳۵ سال به بالا کرده بود. مقامات اسرائیل نگران بودند که جوان تر ها اقدامات خشونت آمیز مرتکب شوند.

میکی روزنفلد، سخنگوی پلیس اسرائیل گفت اسرائیل امیدوار است که جمعه روزی آرام باشد. روزنفلد گفت واحدهای بیشتری از ماموران پلیس در اورشلیم مستقر شده اند تا مانع هرگونه نا آرامی در منطقه اطراف حرم شریف شوند.

تصمیم برداشتن محدودیت سنی، پس از مذاکرات جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و ملک عبدالله، پادشاه اردن اعلام شد.

کری گفت تمامی طرف ها به او اطمینان داده اند که به بازگرداندن آرامش متعهد هستند و حاضرند به جای شعار دادن، «گام های واقعی» بردارند. او درباره جزئیات این گام ها سخنی نگفت.

او درباره احتمال ادامه یافتن مذاکرات صلح خاورمیانه نیز گفت اکنون زمان مناسبی برای مذاکرات رو در رو میان رهبران اسرائیل و فلسطینی نیست.

بر اساس یک توافق دیرین، یهودیان می توانند از حرم شریف دیدن کنند اما برای آنکه اعراب احساس نکنند به آنها توهین می شود، از عبادت علنی خودداری می کنند. برخی از یهودیان خواهان افزایش حق خود برای عبادت در حرم شریف هستند.

اوایل ماه جاری میلادی، یک مرد فلسطینی به یک خاخام اسرائیلی متولد آمریکا پس از یک کنفرانس که در آن خواستار حقوق بیشتر یهودیان در حرم شریف شد، حمله کرد. پلیس اسرائیل مهاجم را با شلیک گلوله کشت.