موضع گیری نیروهای ائتلاف شیعه موسوم به حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق در غرب موصل - آرشیو
موضع گیری نیروهای ائتلاف شیعه موسوم به حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق در غرب موصل - آرشیو

شبه نظامیان شیعه عراق روز چهارشنبه اعلام کردند که در حال آماده سازی خود برای آغاز فاز جدیدی از عملیات بازپس‌گیری روستاهای اطراف غرب موصل از پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، احمد الاسدی از سخنگویان این ائتلاف گفت این روستاها در جنوب غرب تل عفر واقع شده‌اند؛ که با وجود گذشت بیش از چهار ماه از آغاز عملیات موصل همچنان در کنترل داعشی‌ها هستند.

جعفر الحسینی سخنگوی گردان‌های حزب‌الله نیز گفت این گروه دو روستای الشریعه و الجحیش را پیشتر آزاد کرده است.

به گفته او یک خودروی بمبگذاری شده در مسیر پیشروی منفجر شد، که در نتیجه آن سه نفر از نیروهای حزب‌الله کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند. الحسینی گفت درگیری با داعش تا عصر چهارشنبه نیز ادامه داشت.

شبه نظامیان ائتلاف موسوم به حشد الشعبی یا بسیج مردمی مدتی است با هماهنگی نیروهای دولتی عراق علیه داعش فعالیت می‌کنند و از آغاز عملیات ارتش برای بازپس‌گیری موصل، حملات خود را در جبهه غربی آغاز کردند.

موصل دومین شهر بزرگ عراق در روزهای ابتدایی تحرکات داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی به اشغال پیکارجویان این گروه افراطی در آمد و از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در آن کشور یاد می‌شود.

ارتش عراق با پشتیبانی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا مناطق شرقی شهر موصل را، که رود دجله آن را به دو نیم تقسیم کرده است، بطور کامل از کنترل داعش خارج کرده و ماه گذشته نیز عملیات آزادسازی غرب را آغاز کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif