TOPSHOT - Iraqi protesters burn tyres in front of the Karbala governorate headquarters in the central  city of Karbala, early…
اعتراض‌ها در كربلا که از یکشنبه شب آغاز شد.

شهر کربلا در عراق روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه نیز شاهد اعتراض‌ها به کشته شدن یک فعال سیاسی در جریان تظاهرات مخالفان دولت است. یکشنبه شب،‌کنسولگری ایران در کربلا شاهد حمله معترضان بود که اعتراض رسمی جمهوری اسلامی را در پی داشت.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، یک خبرنگار عراقی هم روز دوشنبه پس از اصابت گلوله به سر، به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد. یک روز پیشتر، «ایهاب جواد الوزنی»، فعال مقابله با فساد در کربلا به ضرب گلوله کشته شد.

این گزارش می‌گوید الوزنی یکشنبه در کربلا در بیرون از خانه‌اش توسط ضاربان موتور سوار هدف قرار گرفت. ساعاتی پس از کشته شدن او، احمد حسن، یک خبرنگار در کربلا از ناحیه سر و شانه مورد اضابت گلوله قرار گرفت و در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه به سر می‌برد.

معترضان در کربلا، گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را مقصر این حملات می‌دانند. آسوشیتدپرس در گزارشی روز دوشنبه اعلام کرد کنسولگری ایران در کربلا هدف یورش قرار گرفته و تهران آن را محکوم کرده است.

این گزارش می‌گوید روز یکشنبه معترضان، تریلرهای متعلق به کنسولگری ایران در کربلا را به آتش کشیدند.

عراق در سال ۲۰۱۹ هم شاهد اعتراض‌های مردمی به فساد حکومتی بود.