رای آرشیوی است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان امنیت و اطلاعات عراق، روز پنجشنبه به عنوان سومین نخست وزیر منتخب آن کشور طی مدت چند هفته معرفی شد.

انتصاب مصطفی الکاظمی پس از استعفای آخرین نامزد احراز سمت نخست وزیری در یک کشمکش سیاسی انجام گرفت. عراق در بحبوحه یک بحران عمیق اقتصادی و گسترش ویروس کرونا، با خلأ رهبری سیاسی روبرو است.

پس از توافق احزاب شیعه بر سر انتخاب رئیس اطلاعات عراق، موقعیت عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر منتخب به خطر افتاد. کار الزرفی زمانی به پایان رسید که احزاب کرد و سنی هم حمایت خود را از نامزدی او برای نخست وزیری پس گرفتند.

رئیس جمهوری عراق به فاصله کوتاهی پس از کناره گیری الزرفی، مصطفی الکاظمی ۵۳ ساله را معرفی کرد.

کاظمی اندکی پس از اعلام انتصاب به عنوان نخست وزیر منتخب در توئیتی گفت: «من با مردم شریفم عهد می بندم دولتی تشکیل دهم که آرمان‌ها و خواسته‌های عراقی ها را در صدر اولویت‌ها قرار دهد.»

حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق، کاظمی را به ریاست سازمان ملی اطلاعات عراق منصوب کرده بود. او از ژوئن ۲۰۱۶ در این مقام بوده است. کاظمی ۳۰ روز فرصت دارد کابینه خود را برای کسب رای اعتماد به مجلس عراق معرفی کند.

الزرفی از زمان انتصاب خود در ماه مارس با مقاومت شدید احزاب سیاسی مورد حمایت ایران روبرو بود. هشت گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران چهارم آوریل در یک بیانیه مشترک قانونگذاران را تهدید کردند به کابینه پیشنهادی الزرفی رای ندهند.

تحولات اخیر عراق در حالی روی می‌دهد که مردم آن کشور، در جریان ماه‌ها اعتراضات سراسری به مداخله خارجی، به ویژه از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران، اعتراض داشته اند. 

 

Telegram Banner