آرشیو

در پی موضع گیری پرزیدنت ترامپ در مقابل سخنان حسن روحانی و اخطار او به رهبران جمهوری اسلامی ایران درباره تهدید آمریکا، نخست وزیر اسرائیل این موضع گیری رئیس جمهوری آمریکا را ستود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دوشنبه یکم مرداد در جلسه کابینه آن کشور از موضع دولت پرزیدنت ترامپ در قبال ایران قدردانی کرد.

او گفت: «اول از هر چیز، می‌خواهم از موضع سختگیرانه پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه، که دیروز علیه سلطه جویی رژیم در ایران ابراز شد، قدردانی کنم. برای سالها، قدرت‌ها با این رژیم با مهربانی رفتار کردند و وقت آن است که ببینیم آمریکا این معادله غیرقابل قبول را تغییر می‌دهد.»

آقای نتانیاهو همچنین گفت که در ملاقات روز دوشنبه خود با هیاتی از وزارت خارجه روسیه، درباره حضور نظامی ایران در سوریه گفتگو می‌کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران یکشنبه ۳۱ رئیس جمهوری ایران طی سخنانی خطاب به مقام های آمریکا گفته بود: «جنگ با ایران، مادر جنگ‌ها و صلح با ایران، مادر صلح‌ها است.»

او آمریکا را متهم کرد که «به دنبال اهدافی فرای تحریم است» و به آمریکا هشدار داد «با دم شیر بازی نکنید، پشیمان کننده است».

در واکنش به این سخنان، پرزیدنت ترامپ خطاب به رئیس جمهوری ایران نوشت: «هیچوقت، هرگز، آمریکا را تهدید نکنید، در غیر این صورت متحمل عواقبی خواهید شد که کمتر کسی قبلا در تاریخ متحمل آن شده باشد. ما دیگر کشوری نخواهیم بود که حرف های جنون آمیز شما در باره خشونت و مرگ را تحمل کنیم. محتاط باشید.»

پیش از این پرزیدنت ترامپ بارها تکرار کرده که دولت آمریکا حامی مردم ایران است و این موضع در سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در جمع ایرانی آمریکایی‌ها به روشنی مورد تاکید قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ همچنین در یک نشست خبری در بروکسل پیش‌بینی کرده بود که با توجه به اقتصاد درحال فروپاشی ایران، جمهوری اسلامی در نهایت با او تماس خواهد گرفت و تقاضای توافق می‌کند.