In this photo released by the Iranian Foreign Ministry, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, right, and Russian…
وزیران خارجه ایران و روسیه - ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

روسیه، اتحادیه اروپا را متهم کرد که با تحریم اخیر مقامات ایرانی متهم به نقض جدی حقوق بشر، تلاش ها برای احیای برجام را تضعیف کرده است.

به نوشته فایننشال تایمز در روز سه شنبه ۲۴ فروردین، سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه که به تهران رفته است، اقدام اروپا در اعمال ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی های شماری از مقامات ایران را «بدتر از یک جنایت» خواند.

لاوروف در یک کنفرانس خبری در تهران گفت از شنیدن تحریم های اتحادیه اروپا «شگفتزده» شده است. او گفت اگر در اتحادیه اروپا «هماهنگی» وجود ندارد و «دست راست نمی داند که دست چپ نمی کند، این یک فاجعه است.» او گفت: «اما اگر این تصمیم عمدا و در میان مذاکرات [وین] گرفته شده است ... این بدتر از یک اشتباه، و همان‌طور که می‌دانید بدتر از یک جنایت است.»

اظهارات زیرخارجه روسیه در شرایطی است که روابط مسکو و اتحادیه اروپا از جمله بر سر افزایش حضور نیروهای روسی در نزدیکی مرز اوکراین نیز دچار تنش است.

اتحادیه اروپا روزدوشنبه اعلام کرد هشت مقام امنیتی و نظامی ایران، از جمله حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و سه زندان ایران را در رابطه با سرکوب‌ اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸، تحریم کرده است.

تصویری از اعتراضات مردمی ایران - آبان ۱۳۹۸
اتحادیه اروپا فرماندهان سپاه و بسیج را به دلیل سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ تحریم کرد
اتحادیه اروپا اعلام کرد هشت مقام امنیتی و نظامی، از جمله حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و سه زندان ایران را در رابطه با سرکوب‌ اعتراض‌های آبان ۹۸ از سوی مقامات ایران، تحریم کرده است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا اعلام کرد شماری از حوزه‌های همکاری با اتحادیه اروپا را به حال تعلیق درمی‌آورد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، این تحریم‌ها را محکوم کرد و افزود ایران گفت‌وگوهای حقوق بشر با اتحادیه اروپا و همکاری‌های نتیجه این گفت‌وگوها در حوزه‌هایی چون  تروریسم، مواد مخدر، و پناهندگان را به حال تعلیق درمی‌آورد.

سفر وزیر خارجه روسیه به ایران، چند روز پس از وقوع حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز صورت گرفته است.