سرباز ارتش مصر در حال نصب سیم خاردار در اطراف کاخ ریاست جمهوری، برای حفاظت از محمد مرسی در برابر مخالفان
سرباز ارتش مصر در حال نصب سیم خاردار در اطراف کاخ ریاست جمهوری، برای حفاظت از محمد مرسی در برابر مخالفان

هواداران و مخالفان محمد مرسی رییس جمهوری مصر امروز جمعه نیز وارد خیابان های قاهره شدند.

الیزابت آروت، خبرنگار صدای آمریکا در قاهره، می گوید مخالفان مرسی با شرکت در تظاهرات امروز، خشم خود را نسبت به تأکید وی بر برگزاری رفراندوم قانون اساسی جدید در مصر نشان می دهند.

اعضا و هواداران اخوان المسلمین نیز با گردهم آیی و سردادن شعار می گویند خواهان آنند که تنها اسلام بر قانون اساسی مصر حاکم باشد و با سکولاریزم مخالفند.

امروز جمعه رهبران مخالفان مصر گفتند در گفت و گویی که فردا به دعوت محمد مرسی برگزار می شود و «فراگیر و فشرده» خوانده شده، شرکت نخواهند کرد. آقای مرسی تاکید کرده که گفت و گو تنها راه حال برون رفت مصر از بحران است.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر خواستار گفتگو با شخصیت های مهم برای پایان دادن به بحران سیاسی در مصر شد.

او از رهبران مخالفان خواست روز شنبه با او وارد گفت وگو در این مورد شوند. با این حال مرسی در سخنرانی خود تاکید کرد اختیارات جنجال بر انگیز خود را حفظ می کند.

، گفت او با شخصیت های سیاسی، کارشناسان حقوقی و جوانان انقلابی برای رسیدن به یک توافق که به ایجاد وحدت با همه منجر شود، در کاخ ریاست جمهوری جلسه خواهد گذاشت.
، مصر را چند قطبی کرده است.

اسلامگرایان حامی محمد مرسی با نیروهای سکولار و لیبرال درگیر شده اند، نیروهایی که در انقلاب سال گذشته میلادی مسیر را برای انتخاب محمد مرسی، به عنوان اولین رییس جمهوری منتخب در یک روند دموکراتیک، هموار کردند. برخی از آنها حالا خواهان کناره گیری محمد مرسی هستند.محمد مرسی گفت یک هیات ریاست جمهوری روز سه شنبه مورد حمله قرار گفت. او پرسید:« آیا این یک اعتراض مسالمت آمیز است؟»
 
، زمانی که اسلامگرایان حامی رییس جمهوری بیرون از کاخ ریاست جمهوری با هم روبرو شدند.
محمد مرسی در پایان سخنانش به خانواده کشته شدگان تسلیت گفت.
مسوول قسمت خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید با اختیاراتی که مرسی برای خود در نظر گرفته است، و اقداماتش را فراتر از نظارت قضایی قرار داده، هر گونه گفتگو با مخالفانش دشوار شده است.