خانم مرکل در سفری که ماه آوریل به آمریکا انجام داد، سعی کرد دونالد ترامپ را متقاعد کند که در برجام بماند.
خانم مرکل در سفری که ماه آوریل به آمریکا انجام داد، سعی کرد دونالد ترامپ را متقاعد کند که در برجام بماند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می گوید تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، به اعتماد به «نظم جهانی» آسیب می زند.

به گزارش بلومبرگ، خانم مرکل انتقادهایش از «یکجانبه گرایی» آمریکا را شدت بخشیده است. او می گوید در حالی که برجام ایراداتی دارد و مسئله برنامه موشک های بالیستیک ایران را پوشش نداده است، اعتقاد دارد لغو یکجانبه توافقی که مورد مذاکره قرار گرفته بود و در شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب شده بود، درست نیست.

خانم مرکل این سخنان را روز جمعه در یک همایش مذهبی در شهر مونستر، واقع در آلمان بیان کرد.

بلومبرگ می نویسد این یکی از عمده ترین انتقادهای اخیر صدراعظم آلمان از رئیس جمهوری آمریکا بوده است. خانم مرکل در سفری که ماه آوریل به آمریکا انجام داد، سعی کرد دونالد ترامپ را متقاعد کند که آمریکا همچنان در برجام باقی بماند.

خانم مرکل همچنین ضمن اشاره به تصمیم سال گذشته دونالد ترامپ در مورد توافق اقلیمی پاریس می گوید اقدام رئیس جمهوری آمریکا نظم چندجانبه جهانی را وارد «بحران واقعی» کرده است. 

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.