نمایی از ساختمان مرکزی کومرتس بانک در شهر فرانفورت آلمان
نمایی از ساختمان مرکزی کومرتس بانک در شهر فرانفورت آلمان

مؤسسه مالی کومرتس بانک آلمان، برای پرهیز از تعقیب کیفری به وسیله وزارت دادگستری ایالات متحده و مقامات قضایی نیویورک، به دلیل نقض مقررات تحریم علیه ایران و برخی کشورهای دیگر و همچنین قصور در جلوگیری از پولشویی، مسؤلیت تخلف را پذیرفت و با پرداخت نزدیک به یک و نیم میلیارد دلارجریمه نقدی موافقت کرد.

در سال ۲۰۱۲ میلادی، بانک HSBC که بزرگترین بانک اروپا است، به دلیل مشابهی مجبور به پرداخت حدود دو میلیارد دلار جریمه نقدی شد، و سال گذشته نیز بی.ان.پی باریباس، بزرگترین بانک فرانسه، با قبول اتهام نقض تحریم‌ها، با پرداخت جریمه‌ای معادل ۹ میلیارد دلار موافقت کرد.

اواخر آذر ماه، کومرتس بانک توافق کرد جریمه‌ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون دلار برای معامله با دو کشور تحریم شده ایران و سودان بپردازد. بقیه این مبلغ صرف پرداخت تخلف‌های دیگر این بانک خواهد شد، که از جمله آنها عدم کنترل پولشویی در داخل این بانک است که کیفرخواست آن توسط دادستان منهتن تنظیم شده است.

نهادهای ناظر بر اجرای قوانین آمریکا، بانک‌ها و مؤسسات بزرگ مالی در سراسر جهان را از لحاظ رعایت مقررات مربوط به تحریم‌ها زیر نظر دارند، و از سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) تاکنون مؤسسات مالی بزرگی در کشورهای اروپایی، به دلیل نقض این مقررات مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین شده‌اند.

ایالات متحده، علاوه بر شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران را به دلیل اختلاف بر سر ماهیت برنامه هسته‌ای آن کشور و سرپیچی از قطعنامه‌های شورای امنیت تحت تحریم‌های سنگین اقتصادی و بانکی قرار داده است.

آمریکا و کشورهای همپیمان آن می گویند ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز اتمی درصدد دستیابی به ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد می‌کند.