عکس آرشیوی از شورشیان شیعه حوثی در یونیوفرم های نظامی در صنعا پایتخت یمن - ۱۷ بهمن ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از شورشیان شیعه حوثی در یونیوفرم های نظامی در صنعا پایتخت یمن - ۱۷ بهمن ۱۳۹۳

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن روز پنجشنبه هشدار داد آن کشور در معرض جنگ داخلی و تجزیه قرار گرفته است؛ با این حال یادآور شد امکان انتقال سیاسی موفقیت آمیز همچنان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جمال بن عمر در یک نشست خبری در مقر سازمان ملل در نیویورک، گفت بی ثباتی در یمن شرایطی برای القاعده بوجود آورده است که جای پای خود را در بخش‌هایی از کشور محکم کند.

پیشتر، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای گفته بود «یمن در برابر چشم ما فرو می‌ریزد و جامعه بین المللی نباید بایستد و نظاره کند.

در همین حال پیکارجویان القاعده در یمن روز پنجشنبه در پی یک درگیری سنگین با سربازان دولتی، بر یک پایگاه نظامی مهم مسلط شدند.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات نظامی گزارش داد در این درگیری دست کم ۴ سرباز و ۴ پیکارجو کشته شدند و مهاجمان دست کم ۱۵ سرباز را به گروگان گرفتند.

در یک حساب توئیتر وابسته به شاخه القاعده در یمن، تصاویری از پیکارجویان در حال برافراشتن پرچم‌های سیاه در این پایگاه منتشر شده است.

در بیانیه‌ای در تویتر همچنین گفته شد حمله به پایگاه نظامی پس از آن صورت گرفته است که شایعه شد شورشیان شیعه حوثی، که پایتخت و چند شهر در شمال یمن را در کنترل خود دارند، می‌خواهند حضور خود را در جنوب نیز تثبیت کنند.