امانوئل ماکرون که هفته گذشته در دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه موفق به شکست رقیب خود مارین لوپن از جناح راست افراطی شد، روز یکشنبه رسما قدرت را از فرانسوا اولاند تحویل گرفت.

با اعلام رسمی تایید نتیجه انتخابات هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت ماه) توسط لوران فابیوس رئیس شورای قانون اساسی، امانوئل ماکرون ۳۹ ساله فعالیت خود را به عنوان جوان‌ترین رئیس جمهوری تاریخ فرانسه آغاز کرد.

وی پس از دیداری یک ساعته با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری سوسیالیست پیشین فرانسه در کاخ الیزه، امور کشور را که به دنبال حملات تروریستی دو سال گذشته همچنان در وضعیت اضطراری بسر می‌برد در دست گرفت.

در انتهای دیدار، آقای اولاند با بدرقه آقای ماکرون، در حالی که کارکنان کاخ الیزه و حاضران در مراسم او را تشویق می‌کردند، محل را ترک کرد. سپس آقای ماکرون و همسرش در برابر دوربین‌های خبرنگاران قرار گرفتند.

رئیس جمهوری جدید فرانسه در سخنانی، با بیان این که هدفش بازسازی جمهوری پنجم و اتحاد فرانسوی‌هاست، گفت مردم را متقاعد خواهد کرد که قدرت فرانسه در حال افول نیست، بلکه فرانسه در آستانه یک رنسانس بزرگ است.

دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه سوم اردیبهشت با حضور ۱۱ نامزد برگزار شد و امانوئل ماکرون و مارین لوپن به دور دوم راه یافتند. این نخستین انتخاباتی بود که دو نامزد نهایی آن به احزاب عمده فرانسه وابسته نبودند.