آقای ماکرون رئیس جمهوری منتخب فرانسه و همسرش «بریژیت تروینو» در جشن پیروزی یکشنبه شب در پاریس.
آقای ماکرون رئیس جمهوری منتخب فرانسه و همسرش «بریژیت تروینو» در جشن پیروزی یکشنبه شب در پاریس.

پیروزی امانوئل مکرون نامزد میانه رو انتخابات دور دوم فرانسه با استقبال رهبران آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی روبرو شد. پرزیدنت ترامپ آن را «پیروزی بزرگ» نامید و رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز پیروزی وی را «پیروزی اروپای قوی و متحد» نامیدند.

بعد از نهایی شدن پیروزی امانوئل ماکرون،  یکشنبه شب ۱۷ اردیبهشت به وقت واشنگتن پرزیدنت در توئیتی این پیروزی را به او تبریک گفت. آقای ترامپ نوشت:‌ تبریک به امانوئل ماکرون برای پیروزی بزرگ امروز او به عنوان رئیس جمهوری بعدی فرانسه.

​​رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین نوشت خیلی مشتاق برای همکاری با او هستم.

با برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون نامزد میانه رو توانست مارین لوپن نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی را با فاصله ای زیاد شکست دهد.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد ماکرون ۶۵.۵ درصد آرا را کسب کرد در حالیکه رقیب او تنها ۳۵.۴ درصد آرا را از آن خود کرد.

پیروزی جوانترین رئیس جمهوری فرانسه

آقای ماکرون که با ۳۹ سال سن،‌ جوان ترین رئیس جمهوری تاریخ فرانسه است،‌ پیشتر وزیر اقتصاد دولت اولاند بود.

یکشنبه شب با مسجل شدن پیروزی آقای ماکرون، او و همسرش در میان مردم در مقابل موزه لوور حاضر شد. هزاران نفر از هواداران او به خیابان ها آمدند و به جشن و شادمانی پرداختند.

بیشتر بدانید:‌
اهمیت نمادین مکان‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه

آقای مکرون در سخنرانی بعد از پیروزی گفت از همه مردم فرانسه از ته دل تشکر می کنم که بعد از یک نبرد دموکراتیک طولانی به من اعتماد کردند.

رئيس جمهوری منتخب فرانسه همچنین افزود:‌ در پنج سال آینده تمام تلاشم را خواهم کرد که دیگر دلیلی وجود نداشته باشد که کسی بخواهد به افراطی ها رای بدهد.

رقیب او، مارین لوپن نیز یکشنبه شب در سخنانی شکست را پذیرفت اما گفت حزب او به عنوان یک حزب بزرگ سیاسی مخالف، در مقابل طرح های رئیس جمهوری جدید خواهد ایستاد.

از حواشی این مراسم این بود که قبل از از شروع سخنرانی ماکرون، به جای سرود ملی فرانسه، سرود اتحادیه اروپا پخش شد تا اشاره ای به شعار ماکرون برای بهبود و تقویت ساختار اتحادیه اروپا باشد.

استقبال گرم اروپایی ها

موافقان اتحادیه اروپا از پیروزی ماکرون استقبال کردند بخصوص که رقیب او وعده خروج از اتحادیه اروپا را داده بود.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با استقبال از پیروزی ماکرون در توئیتر خود نوشت پیروزی او، پیروزی اروپای قوی و متحد است.

به گزارش رویترز، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا نیز ضمن استقبال از پیروزی آقای ماکرون گفت مسرور است که پیروزی موجب ترقی و قوت اتحادیه اروپا می شود. 

او در پیام خود نوشت:‌ پیروزی برنامه‌های شما برای دفاع از اروپای قوی و مترقی و حفاظت از شهروندانی که شما رئیس جمهوری شان می‌شوید، باعث خوشحالی است.

فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در  پیام توئیتری خود پیروزی ماکرون را سرمایه گذاری فرانسه برای آینده نامید و نوشت: زنده باید فرانسه؛ زنده باد اروپا

​​

اما «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا که کشور او دو سال پیش رای به جدایی از اتحادیه اروپا داد نیز از پیروزی ماکرون استقبال کرد و در پیام خود گفت:‌ فرانسه یکی از متحدان نزدیک ماست و چشم  به راه همکاری با رئیس جمهوری جدید این کشور هستیم.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه که در انتخابات دور جدید شرکت نکرده بود ولی حامی ماکرون بود، تلفنی به او تبریک گفت.

الکساندر فان در بلن رییس جمهوری اتریش هم در پیام کوتاهی نوشت: اروپا به فرانسه و فرانسه به اروپا نیاز دارد.

تبریک و هشدار نخست وزیر اسرائیل

از سوی دیگر، بنامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ضمن تبریک پیروزی ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه گفت که اسلام رادیکال یکی از چالش های مشترک فرانسه و اسرائیل است که باید با آن مقابله کنیم.

اشاره آقای نتانیاهو به حملات تروریستی دو سال اخیر در فرانسه است که بیش از سیصد کشته برجای گذاشته و گروه های اسلام گرای افراطی از جمله داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif