یکی از سربازان فرانسوی در حال گشت‌زنی در خیابان شانزه لیزه در پاریس - ۲ دی ۱۳۹۳
یکی از سربازان فرانسوی در حال گشت‌زنی در خیابان شانزه لیزه در پاریس - ۲ دی ۱۳۹۳

به دنبال وقوع سه حادثه خشونت‌بار جداگانه در فرانسه در سه روز گذشته، که حدود ۳۰ زخمی بر جای گذاشت و موجب افزایش نگرانی‌ها از حملات تروریستی اسلام‌گراهای افراطی شد، تدابیر امنیتی در آستانه تعطیلات کریسمس و سال نو مسیحی در فرانسه شدت یافت.

در همین حال مقام‌های فرانسوی روز سه‌شنبه اعلام کردند دو راننده‌ای که در اقدامی مشابه در دو شهر فرانسه، با خودرو به میان جمعیت رفته و حدود ۲۳ نفر را زخمی کردند، ظاهرا دچار اختلالات روانی هستند، اما تحقیقات درباره ارتباط احتمالی آنها با گروه‌های تروریستی ادامه دارد.

يکی از مقام‌های محلی فرانسه بدون ذکر نام خود گفت، غروب دوشنبه يک ون سفيد وارد يک بازار موقتی کريسمس در ميدان اصلی شهر نانت در شمال غربی فرانسه شد و مشتریان بازار را زیر گرفت و سپس با چاقو اقدام به ضربه زدن به خودش کرد.

در اثر این حادثه ۱۱ نفر زخمی شدند، که ۶ نفر از آنها روز سه‌شنبه از بيمارستان مرخص شدند، اما حال بقيه وخيم گزارش شده و برخی گزارش‌ها هم از مرگ بالینی یک نفر از مجروحان حادثه حکایت دارند.

این حادثه یک روز پس از آن رخ داد که مرد دیگری، در حالی که شعار الله اکبر سر می‌داد، در اقدامی مشابه در شهر دیژون واقع در شرق فرانسه، ۱۳ نفر را مجروح کرد. به گفته مقام‌های پلیس، مهاجم پس از آن دستگیر شد که در طول نیم ساعت در پنج نقطه از شهر، عابران را هدف حمله قرار داده بود.

حمله دیگر در روز شنبه در پاسگاه پلیس شهری مرکزی تور صورت گرفت و مهاجم، که او نیز الله اکبر می‌گفت، با چاقو به سه مامور پلیس حمله کرد و در نهایت هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

مقام‌های فرانسه هر گونه ارتباط و هماهنگی بین این حملات را رد کرده و تلاش می‌کنند از اظهار نظر درباره احتمال وجود انگیزه‌های مذهبی در این حوادث  خودداری کنند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور، و مانوئل والس نخست وزیر فرانسه روز سه‌شنبه از مردم خواستند در عین هوشیاری، به زندگی عادی خود ادامه دهند و بیش از حد نگران نباشند. آقای اولاند همچنین مانوئل والس را مامور برگزاری یک نشست فوق‌العاده امنیتی در کابینه برای بررسی این موضوع کرد.

با این حال نخست وزير فرانسه نسبت به وقوع حملات تروريستی در کشورش ابراز نگرانی کرده و با بیان این که «فرانسه با تهديد تروريسم روبرو است،» تاکید کرد تروريسم بی‌ترديد از چالش‌های عمده فرانسه است.

نیروهای امنیتی فرانسوی به دنبال تهديدهای گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای حمله به شهروندان غربی، از جمله فرانسوی، در حال حاضر در حال آماده باش به سر می‌برد.