امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از اروپایی ها خواست تا به «ناسیونالیسم» برنگردند بلکه «اتحادیه اروپا» را به گونه ای بسازند که در این جهان «بی نظم» و «خطرناک» مدافع محکم «لیبرال دموکراسی» باشد.

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری ۴۰ ساله فرانسه این در خواست را روز سه شنبه در سخنرانی خود در پارلمان اروپا و در شهر استراتسبورگ مطرح کرد.

سخنان امانوئل ماکرون در محکومیت «ظهور دموکراسی های غیرلیبرال» که به گفته او حتی داخل اتحادیه اروپا نیز دیده می شود، با تشویق شدید بخش عمده قانونگذاران اروپایی همراه بود.

اما قانونگذاران ناسیونالیست پارلمان اروپا از کشورهای فرانسه، بریتانیا و دیگر کشورها در این تشویق همراه نشدند و سکوت اختیار کردند.

آقای ماکرون گفت واکنش به اقتدارگرایی، دموکراسی اقتدارگرا نیست، بلکه اقتدار دموکراسی است. به نوشته رویترز، اشاره آقای مکرون به انتخاب دوباره ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و همچنین به حزب حاکم لهستان است.

آقای ماکرون هشدار داد که «ناسیونالیسم خودخواهانه» در حال رشد است که به نوشته رویترز، اشاره اش به فضای جنگ داخلی در اروپا است.

رئیس جمهوری فرانسه گفت در جهانی که مهاجرت های دسته جمعی روی می دهد، و قدرت های اقتدار گرا - اشاره به کشورهای نظیر روسیه و چین- حاکم هستند، و شرکت های چند ملیتی قدرتمند حضور دارند، بازگشت به حاکمیت ملی و ضربه زدن به قدرت مشارکتی اتحادیه اروپا برای اطمینان خاطر دادن به رای دهندگان، یک توهم است. او گفت: «ما به حق حاکمیتی نیاز داریم که فراتر از حق حاکمیت خودمان باشد.»

رئیس جمهوری فرانسه به دعوت پارلمان اروپا در آنجا حاضر شده بود تا سخنرانی کند.

پارلمان اروپا از همه سران کشورهای عضو خواسته است نظرات خود را درباره آینده اتحادیه اروپا، در پی «برگزیت» یا خروج بریتانیا از این اتحادیه اعلام کنند.