بخش انگلیسی صدای آمریکا - رئیس «شورای پژوهش اروپا»، که سازمان علمی و تحقیقاتی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، در اوج بحران ویروس کرونا از سمت خود کناره گیری کرده است.

مائورو فِراری به تازگی، یعنی از اول ژانویه، به ریاست «شورای پژوهش اروپا» منصوب شده بود، اما سخنگوی کمیسیون اروپا می گوید «پروفسور فِراری استعفا داده است.»

استعفای ناگهانی فِراری و انتقادات گزنده او از عدم همکاری اعضای اتحادیه در مبارزه با این بیماری همه‌گیر بر فشارهای وارده بر نهادهای اتحادیه اروپا می افزاید.

بنا بر بیانیه ای که از مائورو فِراری در رسانه ها منتشر شده، او گفته است به شدت از واکنش اروپا به شیوع ویروس کرونا متاسف است. او از روبرو شدن با موانع سازمانی و سیاسی در برابر به راه انداختن سریع یک برنامه علمی برای مقابله با این ویروس گلایه کرده است: «من به اندازه کافی مدیریت علمی و فعالیت‌های سیاسی در اتحادیه اروپا دیده‌ام و باورم به این سیستم را از دست داده ام.»

کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا از عملکرد خود در مبارزه با این بحران دفاع کرده و می گوید ۱۸ پروژه تحقیق و توسعه برای مقابله با بحران ناشی از ویروس کرونا در فاصله کوتاهی به کار گرفته شده است. به گفته کمیسیون اتحادیه اروپا ۵۰ پروژه «شورای پژوهشی اروپا» در تلاش ها در سراسر اروپا نقش داشته است.

اگر چه مسائل بهداشت و درمان مسئولیت جداگانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، این اتحادیه برای عدم هماهنگی در سیاست های سخت گیرانه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا مورد انتقاد قرار داشته است.

وزیران اقتصاد و امور مالی ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا که از یورو به عنوان واحد پول خود استفاده می‌کنند، نتوانستند روز چهارشنبه بر سر چگونگی استفاده از ابزارهای مالی برای بهبود همبستگی بین کشورهای ثروتمند و فقیر آن اتحادیه به توافق برسند.

 

Telegram Banner