نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا روز شنبه ۱۰ خرداد در یک بیانیه مشترک که توسط سخنگویان آنها منتشر شد اعلام کردند که این هفته پیامدهای تصمیم آمریکا برای توقف معافیت‌های هسته‌ای ایران تحت برجام را بررسی می‌کنند.

این بیانیه مشترک می‌گوید: «ما با شرکایمان برای ارزیابی پیامدهای این تصمیم ایالات متحده مشورت می‌کنیم.» 

طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ در بیانیه خود، ضمن ابراز «نگرانی» از تصمیم آمریکا، گفتند «با هدف اطمینان از اجرای کامل و مؤثر تعهدات مندرج در برجام، به ویژه بازگشت بی‌درنگ ایران به پیروی کامل از تعهدات هسته‌ای خود، پیوسته تلاش کرده» و تصریح کردند که اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا به حمایت از برجام ادامه می‌دهند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که آمریکا به همه معافیت‌های تحریمی تحت برجام را، که امکان همکاری در مراکز هسته‌ای ایران را برای شرکت‌های چینی، اروپایی و روسی بدون تحریم شدن از سوی آمریکا فراهم می‌کرد، پایان داده است.

آقای پمپئو گفت، «امروز من به معافیت‌های تحریمی برای پروژه‌های مرتبط با برجام در ایران پایان می‌دهم، که موعد آن ۶۰ روزه فرا می‌رسد.»

او افزود: «ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود. تلاش‌های بیشتر برای اخاذی هسته‌ای تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.»

حساب توئیتری شورای امنیت ملی کاخ سفید این واکنش را نشان داده است.
شورای امنیت ملی آمریکا: رژیم ایران مقصر پایان یافتن معافیت‌های هسته‌ای است
شورای امنیت ملی آمریکا: رژیم ایران مقصر پایان یافتن معافیت‌های هسته‌ای است