https://gdb.voanews.com/211DBD37-8BBD-4A18-B631-AF619B1593C9_w974_n_s.jpg

خبرگزاری رویترز روز شنبه در گزارشی به نقل از برخی منابع قضایی مصر نوشت که دادگاه حکم ۲۰ سال زندان را برای محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین آن کشور به جرم کشتار معترضان در سال ۲۰۱۲، تایید کرده است.

به نوشته رویترز، این نخستین حکم از مجموع چهار حکم صادر شده علیه محمد مرسی است که روند قضایی آن به اتمام رسیده و تایید می‌شود؛ به این ترتیب او دیگر امکان اعتراض دوباره به این حکم صادر شده را نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، حکم ۲۰ سال زندان برای دیگر مقام‌های ارشد دولت محمد مرسی – مانند محمد البلتاجی و عصام العریان که در بهار سال ۲۰۱۵ به جرم آدم ربایی، شکنجه و کشتار معترضان صادر شد – نیز تایید شده است.

محمد مرسی و اخوان المسلیمن، گروه نزدیک به او، هر گونه دخالت در کشتار معترضان در جریان تظارهارت خیابانی سال ۲۰۱۲ را رد کرده است.

حکم رئیس جمهوری اسلامگرای پیشین مصر در سه پرونده جداگانه پیشتر صادر شده بود؛ از جمله حکم اعدام بابت فرار زندانیان اخوان المسلمین در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ علیه دولت حسنی مبارک، و همینطور حبس ابد به جرم جاسوسی برای فلسطینی‌ها و گروه حماس.

آقای مرسی در ژوئن ۲۰۱۲ به عنوان نخستین رئیس جمهوری مصر انتخاب شد که پس از سرنگونی حسنی مبارک از طریق برگزاری یک انتخابات آزاد به این مقام رسیده است.

یک سال بعد، و در پی وقوع اعتراضات خیابانی، ارتش او را برکنار کرد و عبدالفتاح السیسی فرمانده وقت ارتش، به ریاست جمهوری رسید.

 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif