درمیان جشن و سرور مخالفان محمد مرسی رئیس جمهور مخلوع مصر، رئیس دادگاه قانون اساسی مصر ریاست دوره گذار را به دست گرفت

به گزارش خبرگزاری ها، ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش مصر ، عدلی محمود، رئیس دادگاه قانون اساسی مصر را در پیامی تلویزیونی به عنوان رئیس حکومت انتقالی و غیر نظامی مصر «با اختیارات قانونی کامل»، تا زمان برگزاری انتخابات بعدی ریاست جمهوری، اعلام کرد.

اندکی پیش از آن محمد مرسی از مردم مصر خواسته بود «در برابر کودتا به مقاومت مسالمت آمیز» دست زنند و معاون او حضور تانک ها و نیروهای ارتش در خیابان ها را «کودتای نظامی تمام عیار» خوانده بود.

مرسی اولین رئیس جمهوری مصر است که یک سال پیش در جریان انتخاباتی دمکراتیک با حمایت اخوان المسلمین به این مقام رسید.

بنابر نقشه راهی که ژنرال السیسی برای دوران گذار اعلام کرد، قانون اساسی  که در دوران مرسی بر اساس شرع اسلام تهیه شده بود، تا انتخابات جدید  به تعلیق در می آید. اسلام گرایان مصر تدوین این قانون اساسی رادرپی  پیروزی اسلام گرایان بر پارلمان مصر و پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری فوریه ۲۰۱۱ ازدستاوردهای مهم خود ارزیابی کرده اند.

السیسی در این برنامه  تلویزیونی که خطاب به  مردم مصر بود، محمد مرسی را متهم کرد که  دعوت هایی را که برای انجام گفت و گوهایی در سطح ملی از او به عمل آمده بود، رد کرده است.

ارتش مصر در پی بالا گرفتن ناآرامی های معترضان و مخالفان مرسی، ۴۸ ساعت به او فرصت داده بود که با مذاکره و گفت و گو با ناراضیان اوضاع کشور را آرام کند.

ساعتی پیش از این  پیام تلویزیونی، در حالی که صدها هزار تن در میدان التحریر قاهره گرد آمده و با شادمانی منتظر اعلام نتایج مذاکرات و جزئیات نقشه راه سیاسی مصر  بودند، یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری از ابلاغ برکناری محمد مرسی توسط ارتش از مقام ریاست جمهوری مصر خبرداد.

ظاهراً رئیس جمهوری مخلوع مصر به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

فرمانده ارتش مصر که حمایت دو رهبر مذهبی مصر، شیخ الازهر و پاپ کلیسای قبطی را در پشت سر دارد گفت:«ارتش به وظیفه میهنی خود در قبال توده های مردم» عمل کرده است. با این حال او هشدار داد که ارتش از این پس با هرگونه خشونتی به شدت برخورد خواهد کرد.

محمد البرادعی کاندیدای سابق ریاست جمهوری و رهبر سیاسی مصر گفت  در دوران گذار، کشور به سوی انتخابات جدید پیش خواهد رفت. او خواستار «عدالت اجتماعی برای فرد فرد مردم مصر شد».

تاوادروس دوم پاپ کلیسای قبطی مصر نیز گفت  نقشه راه ارائه شده، امنیت را برای همه مردم مصر تامین می کند و خواستار بصیرت سیاسی شد.

در این حال جمعیت با خواندن سرودهایی چون «سرت را بالابگیر، تو مصری هستی» به شادی و سرور پرداختند.

به گزارش اسکای نیوز هیچ خبری از سیم های خاردار و حضور نظامیان در محوطه میدان التحریر به چشم نمی خورد و این پیامی خاموش به نشانه آزاد گذاشتن مردم در برگزاری جشن و سرور است.

پس ازپیام تلویزیونی ژنرال السیسی، کانال های تلویزیونی اسلامی مصری الحافظ، الناس و مصر ۲۵ برنامه های خودرا متوقف کرده اند.

همچنین دو تن از رهبران نظامی آمریکا، چاک هیگل وزیر دفاع وژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، درتماس های تلفنی خواستار برقراری حکومت غیر نظامی در مصر شده اند. به گفته آنان رهبران ارتش مصر به آمریکا اطمینان داده اند که دوران گذار کوتاه مدت خواهد بود.

در پایان مذاکرات ارتش با شخصیت های مذهبی و سیاسی مصر اعلام شده بود که محمد البرادعی، شیخ الازهر و پاپ کلیسای قبطی با حضور فرماندهان ارتش و رهبر جنبش تمرد که برگزاری تظاهرات هفته گذشته مصر را تدارک دیده است، جزئیات برنامه خود را در برنامه ای تلویزیونی با مردم مصر درمیان خواهند گذاشت.