یک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه با بیان این که موارد ابتلا به ویروس ابولا هر ماه دو برابر می‌شود، گفت این سازمان قصد دارد جهت ارزیابی آمادگی کشورهای مالی و ساحل عاج برای مقابله با ابولا، به آن کشورها تیم‌های کارشناسی اعزام خواهد کرد.

دکتر ایزابل نوتال، از مدیران سازمان جهانی بهداشت، در گفتگو با خبرنگاران گفت یک تیم ۱۰ نفری روز یکشنبه رهسپار مالی خواهد شد، و ظرف چند روز آینده هم، یک تیم دیگر به ساحل عاج اعزام خواهد شد. کشورهای آفریقایی مالی و ساحل عاج، با سه کشور اصلی درگیر با اپیدمی ابولا – یعنی گینه، لیبریا و سیرالئون – مرزهای مشترک دارند.

خانم نوتال همچنین با تاکید بر این که کلید متوقف کردن گسترش ابولا، در کنترل شیوع آن ویروس در این سه کشور غرب آفریقا است، افزود برای این منظور، کنترل خروج افراد از مرزهای آن کشورها بسیار حائز اهمیت است.

در این میان، وزیران بهداشت کشورهای اروپایی برای گفتگو و رایزنی در باره راه‌های مقابله با شیوع بیماری ابولا و چگونگی بازرسی مسافران در نقاط مرزی و فرودگاه‌های کشورهای اروپایی، در بروکسل پایتخت بلژیک جمع شده‌اند.

این گردهمایی چند روز پس از اجرای مقررات جدید بازرسی در پنج فرودگاه آمریکا برگزار می‌شود؛ این فرودگاه‌ها در شهرهای عمده قرار دارند که بیشتر پذیرای مسافرانی از گینه، لیبریا، و سیرا لئون هستند.

قرار است بعد از ظهر پنجشنبه رهبران کنگره آمریکا به منظور بحث و گفتگو با کارشناسان ارشد بهداشت، در باره ردیابی اپیدمی ابولا و اقداماتی که برای کنترل و مهار آن در ایالات متحده جریان دارد، جلسه‌ای تشکیل دهند.

از زمان ابتلای دو پرستار در ایالت تگزاس به ویروس ابولا، در پی مراقبت از یک بیمار اهل لیبریا که دچار این بیماری بود، رویه‌های درمان بیماری و مقررات ایمنی در آمریکا زیر ذره‌بین قرار گرفته است.

روز چهارشنبه فاش شد که امبر وینسون، یکی از آن دو پرستار،  یک روز پیش از مشخص شدن عوارض بیماری در او، سوار یک هواپیمای مسافری با بیش از ۱۳۰ سرنشین شده بود.

از این رو مسئولان مرکز آمریکایی کنترل بیماری‌ها (سی.دی.سی) خواهان شناسایی و گفتگو با مسافران پرواز خطوط هوایی فرانتیر، که روز سیزدهم اکتبر از کلیولند ایالت اوهایو به مقصد دالاس در ایالت تگزاس به پرواز در آمد، هستند.

در همین حال باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه گفت خطر شیوع گسترده ویروس ابولا در آمریکا «خیلی، خیلی کم است.» با این حال وی هشدار داد وضعیت ابولا در غرب آفریقا، در حال بدتر شدن است.

پیش از برگزاری جلسه امروز کنگره در باره ابولا، جان بینر رئیس  مجلس نمایندگان آمریکا، پیشنهاد کرد ورود مسافران از کشورهای غرب آفریقا بطور موقت ممنوع شود.

کاخ سفید می‌گوید چنین برنامه در دستور کار دولت ایالات متحده نیست.

از آغاز شیوع ابولا در سال گذشته، تاکنون نزدیک ۴۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. این ویروس خطرناک از طریق تماس با مایعات خارج شده از بدن شخص آلوده گسترش پیدا می‌کند و عوارض ابتلا به آن تب، خونریزی، حالت تهوع و اسهال است.