آرتور ماس، فرماندار منطقه نیمه‌خودمختار کاتالونیا روز سه‌شنبه پیشنهاد کرده که ماریانو راهوی، نخست‌وزیر اسپانیا یک دیالوگ دائمی بر سر استقلال کاتالونیا و ایجاد شالوده‌ای برای تقویت اقتصاد برقرار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ماس این پیشنهاد را بعد از همه‌پرسی روز یکشنبه – که در آن نزدیک به دو میلیون کاتالان به جدایی از اسپانیا رأی دادند – مطرح کرده است. رأی‌گیری نمادین پس از آن سازمان‌دهی شد که دیوان عالی اسپانیا همه‌پرسی استقلال کاتالونیا را مغایر قانون اساسی آن کشور خواند و آن را محکوم کرد – هر چند رأی دیوان عالی لازم‌الاجرا نبود.

فرماندار کاتالونیا پس از نشست دولت محلی، در یک کنفرانس خبری که از تلویزیون پخش شد، گفت «امروز (سه‌شنبه) نامه‌ای به ماریانو راهوی، نخست وزیر ارسال کردم. هدف از این نامه در وهله اول دعوت از دولت اسپانیا برای زمینه‌سازی شرایط دیالوگ دائمی است.»  

آقای ماس افزود تمرکز دیالوگ باید روی بحث بر این باشد که چطور می‌توان یک همه‌پرسی مناسب برای استقلال در منطقه کاتالونیا در شمال شرقی اسپانیا برگزار کرد – منطقه‌ای که تقریباً یک پنجم جمعیت و تولید اقتصادی اسپانیا را در خود جا داده است.

آرتور ماس همچنین گفت امیدوار است آقای راهوی به فهرست ۲۳ اقدامی که وی در تیرماه دولت مرکزی را به انجام آن فراخوانده تا سهم کاتالونیا را در بودجه کشور بالا ببرد، پاسخ مساعد بدهد.

نخست‌وزیر اسپانیا گفته برای گفتگو درباره این اقدامات و توافق بر سر نظام جدیدی برای بودجه ۱۷  منطقه خودمختار اسپانیا و بحث بر سر اصلاح قانون اساسی آماده است، اما با برگزاری رأی‌گیری در مورد جدایی کاتالونیا که نتیجه‌اش در منطقه لازم‌الاجرا باشد، مخالف است.

به گفته آقای ماس، اگر دولت مرکزی به نگرانی‌های کاتالونیا واکنش نشان ندهد، احتمالاً او انتخابات منطقه‌ای آینده را – که قرار است دو سال دیگر برگزار شود – به عنوان جایگزینی برای همه‌پرسی استقلال به کار خواهد گرفت:

«اگر پاسخ مثبتی از جانب دولت دریافت نکنیم، از این ابزار استفاده خواهیم کرد. من متعهد هستم که در را برای دیالوگ با ماریانو راهوی باز بگذارم؛ اما اگر این کار نتیجه ندهد، راه خودمان را دنبال خواهیم کرد.»