Eric Van Der Sypt, center, from the Brussels federal prosecutors office speaks with the media at police headquarters in…
دادستان فدرال بلژیک

دادگاهی در بلژیک روز چهارشنبه دستور داد جلسه محاکمه چهار مظنون، از جمله یک دیپلمات ایرانی، متهم به دست داشتن در توطئه برای بمبگذاری در یک گردهمایی مخالفان رژیم جمهوری اسلامی در اواخر سال جاری برگزار شود.

به گزارش وبسایت شبکه خبری تلویزیونی «آی۲۴»، سخنگوی دادستانی فدرال بلژیک به خبرگزاری فرانسه گفته است این چهار تن به «تلاش برای قتل با ماهیت تروریستی» و «دست داشتن در اقدامات یک سازمان تروریستی» متهم شده‌اند.

ریچارد گرنل، مدیر موقت پیشین اطلاعات ملی آمریکا، در واکنش به این تصمیم دادگاه در توئیتر خود نوشت: «اسدی، در حالی که تلاش می‌کرد یک نقشه بمب‌گذاری را در پاریس اجرا کند، وانمود می‌کرد که یک دیپلمات ایرانی است.» آقای گرنل از رسانه‌ها خواست که این محاکمه را به طور گسترده‌ای پوشش دهند.

در ژوئیه ۲۰۱۸ دادستان‌های ضدتروریسم بلژیک اعلام کردند توطئه برای بمبگذاری در گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران در سی‌ام ژوئن در حومه پاریس را خنثی و یک زوج بلژیکی ایرانی‌تبار را نیز در همین ارتباط بازداشت کرده‌اند.