وزرای خارجه مصر و عربستان سعودی.
وزرای خارجه مصر و عربستان سعودی.

دبیر کل اتحادیه عرب پس از نشست اضطراری این اتحادیه در قاهره می گوید ممکن است برای محکوم کردن رفتارمداخله گرایانه جمهوری اسلامی ایران قعطنامه ای به شورا امنیت سازمان ملل متحد تسلیم کند.

وزرای خارجه عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب در نشست اضطراری خود که دیروز یکشنبه در قاهره برگزار شد ضمن اعتراض به ایران و متحدش حزب الله لبنان هشدار دادند که مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عرب را تحمل نخواهند کرد.

«احمد ابوالغیط» دبیر کل اتحادیه عرب، به وزرای امور خارجه کشورهای عرب گفت، اتحادیه عرب ممکن است موضوع دخالت ایران در کشورهای منطقه را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد.

وی گفت: «اولین گام، ارائه برخوردی مشترک و کاملا بررسی شده توسط کشورهای عرب به شورای امنیت سازمان ملل متحد است. این اقدام بدان معنی نیست که اتحادیه عرب برای مشورت و شاید اقدامات بیشتری علیه ایران نشست دیگری برگزار نخواهد کرد.»

بیانیه علیه جمهوری اسلامی ایران

در بخشی از بیانیه پایانی این نشست، اعضای اتحادیه عرب ضمن محکوم کردن آنچه «دخالت های خصمانه ایران» همراهی خود را با عربستان اعلام کرده اند.

اشاره آنها به پرتاب موشک بالستیک به پایتخت عربستان توسط حوثی های یمن است که آمریکا و عربستان می گویند توسط ایران در اختیار انها قرار گرفته است.

این کشورهای عرب در بیانیه خود گفته اند از هر اقدام عربستان برای حفظ امنیت خود در قبال سیاست های مداخله جویانه جمهوری اسلامی ایران حمایت می کنند.
 

در همین حال روزنامه واشنگتن پست، بیانیه نشست اضطراری اتحادیه عرب علیه ایران را جز در یک مورد، فاقد اقداماتی مشخص خواند و آن توافق برای متوقف ساختن ماهواره های ارتباطاتی کشورهایشان از رله ایستگاه های تلویزیونی ایران است که به گفته آنها، مبلغ تنش های قومی و فرقه ای است.

محمد علی یوسف ، وزیر امور خارجه جیبوتی نیز حمله موشکی حوثی های یمن به عربستان سعودی را ، نوعی اعلان جنگ خواند.

وی گفت: «وقتی پایتخت کشوری عربی توسط کشوری دیگر با موشک بالستیک هدف قرار می گیرد، به نوعی اعلان جنگ محسوب می شود. اما در طول این نشست ما تصمیم گرفتیم چگونه بر انتقال پیام نگرانی کشورهای عرب به شورای امنیت سازمان ملل تمرکز کنیم و همچنین نگرانی خودمان را از خطر رفتاری که کشوری مانند ایران برای کشورهای عرب بوجود می آورد، نشان دهیم.»

عربستان سعودی از کشورهای عرب خواسته است ضمن برخوردی صادقانه علیه ایران، از نشان دادن نرمش به تهران خودداری کنند ، زیرا به ادامه تهاجم و دخالت در امور کشورهای عرب ، تشویق خواهد شد.

واکنش ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید بیانیه اتحادیه عرب با فشار عربستان تصویب شد.

بهرام قاسمی در حالی این بیانیه را «سراسر دروغ و تحریف» نامید که اصلی ترین دلیل نشست اضطراری اتحادیه عرب، حمله موشک بالستیک به ریاض توسط حوثی های مورد حمایت ایران بود.

ایران و عربستان سعودی مدتهاست مقابل یکدیگر قرار دارند. ایران از بشار اسد و عربستان از مخالفان حمایت می کند. همچنین در حالی که عربستان حامی رهبران سنی کشورهایی چون بحرین و یمن است، ایران از شیعیان این کشورها حمایت می کند.