عبدالمجید تبون، نخست وزیر پیشین الجزایر
عبدالمجید تبون، نخست وزیر پیشین الجزایر

عبدالمجید تبون، نخست وزیر سابق الجزایر، با کسب ۵۸ درصد آرا به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب شد.

به گزارش رویترز در روز جمعه ۲۲ آذر، او پس از پیروزی در انتخابات با بزرگترین بحران سیاسی دهه های اخیر، حمله به مشروعیتش، و یک فضای بد اقتصادی در این کشور مواجه است.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر با مشارکت پایین ۴۰ درصدی مردم و همچنین با مخالفت گسترده معترضان، برگزار شد.

مقامات امیدوارند که با این انتخابات، ماه ها بحران و ناآرامی در کشور پایان یابد.

اما معترضانی که عبدالعزیز بوتفلیقه را از مقام ریاست جمهوری پیشتر برکنار کرده بودند، خواستار برکناری طبقه سیاسی حاکم در این کشور، که سال ها بر مسند قدرت نشسته اند، هستند. آنها انتخابات را یک تقلب برای حفظ طبقه حاکم در قدرت توصیف کرده اند. همه پنج نامزد انتخابات ریاست جمهوری از نزدیکان عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور قبلی، بودند.  آقای تبون نیز در مقاطع مختلف در دولت آقای بوتفلیقه در سمت‌های وزیر ارتباطات و فرهنگ، وزیر مسکن، و نخست‌وزیر خدمت کرده است.

رویترز می گوید معترضان برای ادامه اعتراضات خیابانی آماده می شوند.

Algerian demonstrators take to the streets in the capital Algiers to protest against the government and reject the upcoming presidential elections, in Algeria, Wednesday, Dec. 11, 2019. Algeria's powerful army chief promises that a presidential…
معترضان در الجزایر: انتخابات نمی‌خواهیم، آزادی می‌خواهیم
معترضان در الجزایر: انتخابات نمی‌خواهیم، آزادی می‌خواهیم

 

انتخابات این هفته در حالی برگزار شد که در روز انتخابات، یعنی در روز پنجشنبه ۲۱ آذر، هزاران نفر از مردم در خیابان های الجزیره، پایتخت الجزایر، و دیگر شهرها به خیابان ها آمدند و شعار دادند که نمی‌خواهند رای دهند و در عوض خواهان «آزادی» هستند.


Telegram Banner