سازمان اطلاعات افغانستان شبکه حقانی و یک مأمور سازمان اطلاعاتی پاکستان را مسئول حمله به پارلمان این کشور دانست.

روز دوشنبه دست کم ۷ مرد مسلح طالبان مجهز به مواد منفجره و جلیقه های انفجاری به ساختمان پارلمان حمله کردند و بیش از ۳۰ تن، از جمله چند کودک و زن را زخمی کردند. 

حسیب صدیقی سخنگوی اداره کل امنیت ملی افغانستان گفت تحقیقات مقدماتی نشان می دهد که این حمله به وسیله مولوی شرین، فرمانده عملیاتی حقانی در شهر پیشاور پاکستان برنامه ریزی شده بود.

اما پاکستان اتهام افغانستان را رد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت کشورش در سطوح بالا این حمله را محکوم کرده، و نسبت به حسن روابط با افغانستان متعهد است.  

احمد رشید تحلیل گر پاکستانی در پاسخ به پرسش صدای آمریکا دراین باره که آیا با وجود چنان حمله ای همکاری ها ی امنیتی افغانستان و پاکستان ادامه خواهد یافت می گوید «این مسلما آن چیزی نیست که از رفتار پاکستان در شش ماه گذشته برداشت شود. افغان ها هم همین طور. یادمان باشد همین چند هفته پیش خبر توافق همکاری میان دستگاههای امنیتی پاکستان و افغانستان را داشتیم. و در واقع بسیاری از افغان ها در پارلمان و رهبران اپوزیسیون آن کشور با اقدام اشرف غنی رئیس جمهوری مخالفت و اعتراض کردند. با این همه فکر می کنم همکاری های دو سازمان امنیتی مدتی است ادامه داشته و جدی بوده و این اقدام همه را حیرت زده می کند.»

تحلیلگران می گویند این اتهام ممکن است روابط دو کشور پاکستان و افغانستان را، که در مرحله حساسی قرار دارد، تیره کرده و وحدت دولت افغانستان را به خطر اندازد.