عدم حضور مسعود شجاعی در لیست بازی در برابر کره جنوبی
مسعود شجاعی و احسان حاج صفی

مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران که در روزهای اخیر با فشار مقام های حکومتی ایران برای کنار گذاشتن از تیم ملی مواجه شده، در تازه ترین پست اینستاگرام، ضمنی از اقدام خود و احسان حاج صفی دفاع کرد.

آقای شجاعی بازیکن ملی‌پوش ایرانی باشگاه پانیونیوس یونان است که به همراه حاج صفی دو هفته پیش مقابل تیم اسرائیلی به میدان رفتند، بعد از آن با موجی از انتقاد محافظه کاران روبرو شد. 

سلام و عرض ادب خدمت همه هموطنان مى خواستم پيرامون مسائل پيش امده در روزهاى گذشته بدون مقدمه نكاتى را متذكر شوم: ١-اينكه بنده براى همه افرادى كه (خالصانه و دلسوزانه) از جانشان مايه مى گذارند و براى (حفظ ابرو و سرافرازى ايران عزيزمان) از هيچ كوششى دريغ نمى كنند نهايت احترام و ارادت را قائلم. ٢-هميشه كشورم برايم در اولويت بوده و هست.از اين رو در ميادين ورزشى كه حضور داشته ام هميشه سعى كردم با تمركز كافى از تمام وجودم مايه بگذارم كه بتوانم نماينده شايسته اى براى وطن و هموطنانم باشم و از انجايى كه از كودكى بزرگترين ارزويم پوشيدن پيراهن مقدس تيم ملى بوده،اكنون كه ارزويم محقق شده مطمئنا به خوبى قدر و ارزش آنرا مى دانم. ٣-بچه جنگ هستم و از شهر ايثار و مقاومت مى ايم،شهرى كه روزگارى شهر خون بود و صداى توپ و خمپاره لالايى تلخ كودكانه ما!!بنابراين مقام و جايگاه والاى عزيزانى كه از همه چيز خود گذشته اند تا از كيانمان دفاع كنند را به خوبى درك مى كنم و مى شناسم و هيچ زمان سعى نكرده و نمى كنم كه خدايى ناكرده (از اسم،تصوير و يا ايثار اين فرشتگان سوء استفاده كنم چونكه معتقدم اين كار نهايت بى شرفى و بى انصافيست) و توهين به منزلت و جايگاه انان است! در اخر از هموطنانى كه ما را درك كردند سپاسگزارى مى كنم و همچنين از هنرمندان محترم و تمام فوتباليها اعم از مربيان گرامى و بازيكنان و.... نهايت تشكر و قدردانى را دارم. از مرد اخلاق فوتبال كشورمان اقاى مهدى مهدوى كيا عذرخواهى مى كنم كه بخاطر حمايت از ما اهانت هاى ناجوانمردانه اى را به جان خريد.???????? يا حق

A post shared by Masoud Shojaei (@masoudsshojaei) on

​​

شجاعی روز جمعه ۲۷ مرداد در اینستاگرام نوشت، ایران برای او در اولویت است و قدر پوشیدن پیراهن تیم ملی را می‌داند. وی با یادآوری اینکه خودش «بچه جنگ» است، تاکید کرد قدر افرادی را که در راه دفاع از وطن کشته شدند را می‌داند اما به کنایه گفت هیچ گاه از عکس و تصویر آنان سواستفاده نمی‌کند.

مسعود شجاعی از مهدی مهدوی‌کیا فوتبالیست سرشناس ایرانی که از او در مقابل انتقادات دفاع کرده بود، تشکر کرد.

اعتراض مقام ها ، واکنش فیفا

بعد از بازی شجاعی و حاج صفی، در آتن مقابل تیم «مکابی تل‌آویو» از اسرائیل، مقام های فدراسیون فوتبال این اقدام آنها را محکوم کردند و حتی بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به این رویداد اعلام کرد که بازیکنان ایرانی در قرارداد با باشگاههای خارجی باید موضع جمهوری اسلامی در رودررو نشدن با حریف اسرائیلی را مشخص کنند.

در پی حضور این دو بازیکن در بازی مقابل حریف اسرائیلی، مدیر کل حراست وزارت ورزش از لزوم برخورد با این دو بازیکن سخن گفت  و حتی گفته شد آنها از حضور در تیم ملی فوتبال ایران محروم شدند، ادعایی که حتی با واکنش فیفا روبرو شد چرا که در این صورت خطر تعلیق فوتبال ایران وجود دارد..

 از سوی دیگر، علیرضا علیپور، مسئول کمیته صیانت از لیگ فوتبال ایران به روزنامه ورزشی گل گفت که اگر این بازیکنان از بازی مقابل حریف اسرائیلی خودداری می کردند خسارت‌های احتمالی آنان جبران می‌شد.

او گفت: «در صورت فسخ قراردادشان هم تا هشتصد میلیون تومان آماده شده بود به عنوان خسارت به شجاعی و حاج‌صفی داده شود. حتی شهرداری قبول کرده بود یک خانه در یکی از نقاط خوب تهران تا سقف این رقم به آنها بدهد.»

حمایت فوتبالیست ها

​​برخی کاپیتان‌های پیشین تیم ملی ایران از مسعود شجاعی، کاپیتان فعلی تیم ملی فوتبال ایران و احسان حاج صفی دیگر بازیکن باسابقه تیم ملی حمایت کردند.

مهدی مهدوی کیا یک هفته پیش با انتشار عکسی از این دو بازیکن حمایت کرد.

لحظاتى كه باعث خوشحالى مردم ايران شديد هيچوقت از ياد نخواهد رفت.به اميد روزى كه سياست دست از سر ورزش بردارد و عمل جاى شعار را بگيرد? ايكاش به فكر زيرساختهاى ورزش، ساختن چند ورزشگاه آبرومند وتوجه به ورزشهاى پايه اين مملكت، از بين بردن فقر، اعتياد، بيكارى و ........ بوديم نه اتفاقات لبنان و سوريه و عراق و.......... پاينده باد ايران و ايرانى?پ.ن:بعضى از دوستان به دنبال آب گل آلود هستند مطلب را نفهميدند يا به نفعشان نيست كه بفهمند. شما لازم نيست مقام بلند شهيدان را به من يادآورى كنيد چيزى كه از كودكى آن را از نزديك لمس كرده ام وتنها قشرى كه هميشه اعتقاد داشته ام بايد دستشان را بوسيد و احترام ويژه گذاشت پدر و مادر شهيدان هستند به خاطر پرورش فرزندانى كه از گرانبهاترين و عزيزترين داراييشان يعنى جان شيرينشان گذشتند خواهشأ پشت اين عزيزان پنهان نشويد براى بى احترامى به ديگران. منظور از اين پست در اختيار گذاشتن امكانات براى جوانان اين مملكت و حمايت آنهاست و بس??

A post shared by Mehdi Mahdavikia (@mahdavikia_mehdi) on

​​

امیر قلعه نویی در ایستاگرام خود نوشت که مردم منصف ما فداکاری و افتخار آفرینی پسران وطن را فراموش نمی‌کنند. او از همه خواست که استعدادهای فوتبال ایران را «با قصاوت‌های عجولانه و مغرضانه» نسوزانند.

علی کریمی دیگر کاپیتان پیشین تیم ملی ایران و فرهاد مجیدی، ملی پوش سابق و کاپیتان پیشین باشگاه استقلال نیز از حاج صفی و شجاعی دفاع کردند.

مقام های ایرانی همواره مانع حضور ورزشکاران ایرانی در رقابت با تیم های اسرائیلی می شوند. تاکنون ده ها ورزشکار سرشناس ایرانی در رقابت های معتبر جهانی از جمله کشتی و تکواندو، به خاطر تصمیمات سیاسی مدیران ورزشی، در مواجه با رقیب اسرائیلی شرکت نکرده و حذف شده اند.

در سالهای اخیر بخاطر اعتراض کمیته های ورزشی بین المللی، مقام های جمهوری اسلامی بهانه هایی چون مریضی را عامل عدم حضور ورزشکاران ایرانی مقابل رقبای اسرائیلی طرح می کنند.

ماجرای بازی بازیکنان ایرانی مقابل تیم اسرائیلی اما از دست مسئولان ایرانی خارج بود. تیم یونانی پیشتر اعلام کرده بود این باشگاه به عدم همراهی دو بازیکن در دیدار رفت به میزبانی تل آویو در اسرائیل احترام می‌گذارد اما آنها در بازی برگشت باید به قراردادشان احترام بگذارند.

یکی دیگر از واکنش ها در این زمینه متعلق به علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی است. او در کانال تلگرام خود نوشت که حضور این دو بازیکن در مقابل تیم باشگاهی اسرائیلی قابل توجیه نیست و از آن‌ها خواست برای ختم غائله قول عدم تکرار دهند.