FILE - In this Monday, March 22, 2021 file photo, AstraZeneca and Biontech coronavirus vaccine in a fridge at the vaccine…
واکسن‌های آکسفورد-استرازنکا و فایزر-بایو ان تک در یخچال یک کلینیک در آلمان - ۲۲ مارس ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - آلمان استفاده از واکسن کووید۱۹ آکسفورد-استرازنکا برای افراد ۶۰ سال به بالا را به دلیل احتمال خطر لخته شدن خون، محدود کرده است.

مقامات بهداشتی فدرال و ایالتی در تصمیم‌‌گیری روز سه‌ شنبه به بیش از ۳۰ مورد عارضه لخته شدن خون، از جمله نه مورد مرگ، اشاره کردند. این عارضه با نام ترمبوز سینوس وریدی مغزی نیز شناخته می‌شود.

انستیتوی پاول ارلیش، مؤسسه نظارت دارویی آلمان، می گوید به جز دو مورد، همه موارد مربوط به زنان بین سنین ۲۰ تا ۶۳ سال بوده است.

این دستور سراسری در کشور بعد از آن صادر شده است که چندین دولت محلی، از جمله برلین، مونیخ، و ایالت‌های براندنبورگ و نوردراین-وستفالن پیشتر تصمیم گرفته بودند که دریافت کنندگان از واکسن آکسفورد-استرازنکا را محدود به شهروندان مسن و سالمند کنند.

مقامات بهداشتی می‌گویند افراد جوانی که از نظر ابتلا به نوع وخیم کووید۱۹ در گروه پرخطر قرار دارند و افراد زیر ۶۰ سال که دز اول واکسن را دریافت کرده اند و منتظر دز دوم هستند، هنوز می توانند این واکسن را بزنند.

تا زمان انتشار این خبر، حدود ۲.۷ میلیون از شهروندان آلمانی واکسینه شده‌اند.   

Residents receive COVID-19 vaccine at a care home in Naples
رمزگشایی و انتشار فرمول واکسن‌های مدرنا و فایزر در اینترنت؛ استفاده آن چیست؟
دانشمندان دانشگاه استنفورد آمریکا «دستورالعمل» دو واکسن فایزر و مدرنا را از شیشه‌های دور ریخته شده واکسن و آن چه در آن باقی مانده بود درآوردند و در پایگاه اینترنتی «گیت‌هاب» (Github) منتشر کردند.