FILE - In this July 23, 2007 file photo, pedestrians pass Biogen Idec Inc. headquarters in Cambridge, Mass. Biogen Inc. says it…
داروی آلزایمر «آدوکانوماب» تولید شرکت «بایوژن» در آمریکا تأیید شد

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، داروی «آدوکانوماب» تولید شرکت «بایوژن» را با وجود اختلاف نظر در مورد نتایج آزمایشات بالینی این داروتأیید کرد. 

این دارو، رسوبات چسبنده پروتئینی به نام «آمیلوئید بتا» را در مغز بیمارانی که در مراحل اولیه آلزایمر  قرار دارند هدف قرار می‌دهد و از آسیب‌های آن که شامل از دست دادن حافظه و توانایی مراقبت فرد از خود است، جلوگیری می‌کند. 

سازمان غذا و دارو گفت آزمایشات بالینی این دار‌‌و که با نام تجاری «آدوهلم» فروخته خواهد شد نشان داده است که می‌تواند این رسوبات را کاهش دهد و از پیشرفت علائم بالینی پیشگیری کند و از همین رو برای بیمار مبتلا به آلزایمر منفعت دارد. 

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا از شرکت «بایوژن» خواسته است تا پس از ورود این دارو به بازار آزمایش‌های بالینی انجام دهد و گفته که در صورت عدم توانایی دارو در رسیدن به هدف، آن را از بازار خارج خواهد کرد.

دکتر رونالد پیترسون، متخصص بیماری آلزامیر، از موسسه پزشکی مایو کلینیک در واکنش به این خبر می‌گوید که به نظرش امروز روز «بزرگی» است.

آزمایش‌های داروی «آدوکانوماب»، روی بیمارانی که علائم اولیه آلزایمر را داشته‌اند، نشان داده‌ است که برخی از بیماران، تورم مغزی پید کرده‌اند.

شرکت «بایوژن» تخمین زده است که حدود یک و نیم میلیون آمریکایی واجد شرایط درمان با داروی «آدوکانوماب» هستند که با تزریق ماهانه انجام خواهد شد. 

این موضوع، نگرانی‌هایی را در مورد افزایش هزینه‌های درمانی ایجاد کرده است. 

 

Dr. Punit Agrawal reviews Kathleen Sanford's MRI before her appointment Monday, Dec. 17, 2012, in Columbus, Ohio. Sanford is an…
پیشرفتی مهم در علم پزشکی؛ با آزمایش خون، تشخیص بیماری آلزایمر امکانپذیر می‌شود
پژوهشگران روز سه‌شنبه ۷ مرداد اعلام کردند که یک آزمایش خون جدید، بیماری آلزایمر را به همان دقت و درستی روش‌های پیچیده‌تر و گران‌تر تشخیص داده است، و این امر گامی مهم برای رسیدن به اهداف طولانی‌مدت بیماران، پزشکان، و پژوهشگران عارضه دمانس، یا زوال عقل، محسوب می‌شود.