FILE PHOTO: Vials labelled "COVID-19 Coronavirus Vaccine" and sryinge are seen in front of displayed J&J logo in this illustration
آرشیو

گروه‌های نظارتی ایالات متحده روز دوشنبه نسبت به یک عارضه جدید بسیار نادر ولی بالقوه خطرناک واکسن کرونای شرکت جانسون اند جانسون هشدار دادند، ولی گفتند که کاملا مشخص نیست واکسن این مشکل را ایجاد کرده باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان غذا و داروی آمریکا در این هشدار اعلام کرد که مواردی از نشانگان «گیلن-باره»، یک اختلال سیستم ایمنی بدن که می‌تواند موجب ضعف و گاه فلج شدن عضلات بدن شود، در ارتباط با این واکسن گزارش شده است. مقامات بهداشتی این عارضه را یک «خطر احتمالی ضعیف» برای افرادی که واکسن جانسون اند جانسون دریافت کرده‌‌اند، دانسته‌اند.

سازمان غذا و دارو و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا گزارش‌های مربوط به حدود صد نفر را که پس از دریافت واکسن تک‌-‌دزی به این اختلال مبتلا شده‌اند، مورد بررسی قرار دادند. سازمان غذا و دارو گفت تقریبا تمامی این افراد در بیمارستان بستری شدند و یک نفر جان خود را از دست داد.

نشانگان گیلن-باره هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به برخی از سلول‌های عصبی حمله کرده و باعث ضعف عضلات و گاهی فلج شدن آنها شود، که اغلب دائمی نیست. بنا بر آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، سالانه حدود ۳ هزار تا ۶ هزار نفر به این اختلال مبتلا می‌شوند.