آرشیو

سیل در بخش کشاورزی ایران بیش از ۲ میلیارد خسارت وارد کرده است

سید محمد موسوی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون ۲ هزار و ۴۱۷ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده است. سیل اخیر به بخش کشاورزی ۹ استان کشور شامل گلستان، مازندران، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، فارس، خراسان شمالی، سمنان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان آسیب وارد کرده است.

وی افزود: ۵۰ درصد از خسارت‌های وارد شده مربوط به زیربخش زراعت، ۲۳ درصد باغبانی، ۱۰ درصد دام، طیور و آبزیان و ۱۷ درصد آب، خاک، امور زیربنایی، تاسیسات و شبکه‌های انتقال آب می‌شود. ۵۰ درصد از خسارت‌های وارد شده مربوط به بخش کشاورزی استان گلستان، ۲۳ درصد مازندران، ۱۶ درصد خوزستان، ۶ درصد چهارمحال بختیاری، ۲ درصد فارس و ۳ درصد دیگر استان‌های ذکر شده است.

منبع: همشهری آنلاینامکان وقوع بارش‌های سیل آسا در ۲۱ استان ایران

بارش‌های سیل آسا در ایران

​​سازمان هواشناسی ایران طی اطلاعیه‌ای با هشدار نسبت به بارش‌های سیل آسا در روز‌های ۱۱ و ۱۲ فروردین اعلام کرد: در روز‌های یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در ۲۱ استان باران، رگبار، رعد و برق و آبگرفتگی معابر روی خواهد داد.

در این اطلاعیه آمده است که سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه ۱۱ فرودین تا اواخر روز دوشنبه ۱۲ فروردین طی ۳۶ ساعت در غرب و جنوب غرب کشور شامل استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال وبختیاری و کهگیلویه و بویراحمد موجب بارش باران با شدت قابل ملاحظه و در برخی ساعات همراه با رگبار ورعد وبرق خواهد شد.

منبع: جوان آنلاینسیل ۱۲۰ میلیارد تومان به شبکه برق ایران خسارت وارد کرد

محمدحسن متولی زاده، مدیر عامل توانیر

​​محمدحسن متولی زاده، مدیر عامل توانیر گفت: در حوادث اخیری که تقریبا ۲۳ استان کشور را تحت تاثیر قرار داد، به شبکه‌های برق خسارت وارد شد به خصوص در ۱۰ استان این خسارات بیشتر بود و باعث خاموشی‌هایی هم شد. بیش از ۳۰ درصد شبکه‌های برق در این ۱۰ استان مورد آسیب و خسارت واقع شد و بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت به شبکه‌ها تحمیل شد.

متولی زاده اظهار داشت: در بیش از هزار و ۴۵۰ روستا قطعی برق داشتیم و تعدادی از شهر‌ها و مناطق به دلیل آبگرفتگی برای حفظ ایمنی مردم برق را موقتا قطع کردیم و در حال حاضر فقط در بخش‌هایی از شهر آق قلا و گمیشان برق به دلیل آبگرفتگی هنوز قطع است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیماقطع ارتباط راه‌های روستایی در چهار شهرستان استان لرستان

قطع ارتباط راه‌های روستایی

​​صارم رضایی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان لرستان گفت: هم‌اکنون راه ارتباطی بسیاری از روستا‌ها در پلدختر، الشتر، نورآباد و الیگودرز قطع است و به دلیل وضعیت جوی امکان امدادرسانی هوایی نیز به این روستا‌ها وجود ندارد.

 وی گفت: هم‌اکنون راه ارتباطی ۱۵ روستا در پلدختر قطع است و در الیگودرز هم دسترسی به ۲۵۰ خانوار به دلیل بارش برف امکان پذیر نیست؛ شهرستان نورآباد هم ۴۵۶ روستا دارد که به دلیل وقوع توامان سیل و بارش برف، راه بسیاری از روستا‌ها قطع شده است و متاسفانه به دلیل شرایط نامساعد جوی امکان خدمات‌رسانی هوایی به سختی فراهم می‌شود و به دلیل قطع راه‌های ارتباطی، امدادرسانی زمینی نیز به کندی انجام می‌شود.

 منبع: خبرگزاری میزانعشایر خراسان شمالی ۷۰ میلیارد تومان از سیل خسارت دیدند

عشایر خراسان شمالی

​​محمدرضا قلی پور، مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: بر اثر بارندگی‌های اخیر ۷۰ میلیارد تومان به عشایر منطقه، مستقر در این استان و استان گلستان خسارت وارد آمده است.

 وی اظهار داشت: افزون بر ۶۳ میلیارد تومان از این خسارات به عشایر مستقر در مناطق قشلاقی استان گلستان و ۷ میلیارد تومان در محدوده استان و عمدتا در شهرستان‌های مانه و سملقان و رازوجرگلان وارد شده است.

 منبع: ایرنا