پیاز با ۵۱۵ درصد گرانی رکورد شکست

براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییرات قیمتی کالا‌های اساسی در اردیبهشت ماه سال جاری قیمت پیاز در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۱۵.۱ درصدی را داشته ‌است. مطابق آمار در اردیبهشت ماه امسال قیمت خرما مضافتی افزایش ۱۷۰ درصد، سیب زرد افزایش ۱۴.۸ درصد، سیب قرمز افزایش ۱۵۵.۱ درصد، گوشت گوساله ۱۲۳.۳ درصد، سیب زمینی افزایش ۲۰۱.۳ درصد و گوشت گوسفندی ۱۱۶.۹ درصدی داشته ‌است.

 منبع: جوان آنلاینغیراستاندارد بودن یک سوم مدارس ایران

​​مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان گفت: یک سوم مدارس در سطح ایران از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و بالطبع آن یک سوم مدارس استان کردستان هم از این وضعیت برخور دارند.

وی گفت: از این تعداد مدرسه ۳۰ درصد مدارس وضعیت حادتری دارند و قابل استفاده هم نیستند که به منظور از گردونه خارج کردن این مدارس، اقدام به دو شیفت کردن مدارس دیگر، اسکان در مساجد و بازسازی و تعمیر مدارس کرده‌ایم.

 منبع: ایسناحذف کاغذ دولتی برای تولید دفتر مشق

​​رئیس اتحادیه صحافان و لیتوگرافان گفت: از سال گذشته و با افزایش قیمت کاغذ در بازار، ما بارها درخواست کردیم که فکری برای دفاتر مشق دانش‌آموزی انجام شود و بارها هشدار داده بودیم ولی کار گروه کاغذ در وزارت ارشاد اعلام کرد که این کار گروه فقط کاغذ مورد نیاز ناشران و کاغذ مطبوعات را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌کند و کاری به کاغذ مورد نیاز اصناف و صنعت ندارد؛ از آن سو هم وزارت صنعت، درخواست‌های صنایع زیر مجموعه خود را پاسخ داد و در این میان،‌ کاغذ مورد نیاز برای دفاتر مشق دانش‌آموزان بلاتکلیف ماند و همین باعث شد تا قیمت دفاتر مشق به شدت افزایش یابد.

وی گفت: قیمت ۴ تا ۵ هزار تومانی، حداقل قیمت یک دفتر مشق ساده است و با توجه به نزدیکی فصل بازگشایی مدارس و نیاز والدین دانش‌آموزان برای تامین لوازم التحریر که دفاتر مشق در صدر این لیست قرار دارد، شاهد گرانی دفاتر مشق هستیم و این نگرانی برای ما و همکارانمان وجود دارد که دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها در شهرهای کوچک و روستاها نتوانند از پس این گرانی برآیند.

 منبع: تسنیمفقط ۴ درصد از پست‌های مدیریتی در اختیار زنان است

​​مشاور وزیر در امور زنان و خانواده گفت: ۶۲ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها زنان هستند ولی فقط چهار درصد از پست‌های مدیریتی را اشغال کرده‌اند.

وی گفت: پارادوکس تعداد فارغ‌التحصیلان زن و زنانی که در پست‌های مدیریتی قرار می‌گیرند باید رفع شود و ضروری است که بین ورودی و خروجی در گروه‌های مختلف جامعه توازن برقرار شود.

این مقام دولتی افزود، فقط زنان شهری جامعه مخاطب ما نیستند و زنان روستایی نیز قشر زحمت‌کش جامعه محسوب می‌شوند و ۳۷ هزار دهیار در ایران خدمت‌رسانی می‌کنند که ۲۵۰۰ نفر از آنان زن هستند.

 منبع: همشهری آنلایناشتغال ۷۰ درصد شاغلان فارغ التحصیل در رشته‌های غیرمرتبط

 جشن فارغ التحصیلی دانشجویان پزشکی در کنار مقبره بوعلی سینا در همدان برگزار شد. عکس: عبدالرحمن رافتی

​​مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار کار گفت: بیش از ۷۰ درصد از شاغلان در رشته‌های غیر مرتبط با تحصیل اشتغال دارند و بسیاری از جوانان با تغییر الگوی زندگی خود، «دانشگاه» را به «انتخاب شغل» ترجیح دادند.

وی گفت: متولدین دهه شصت که بخشی از بیکاران فعلی جامعه هستند، از اوایل دهه هشتاد به تدریج وارد بازار کار شدند، اما سیاست‌های نظام آموزش عالی بدون توجه به نیاز بازار کار توسعه یافت و نتیجه نامطلوبی در پی داشت.

وی ادامه داد: بسیاری از دانشجویان در حالی فارغ التحصیل شدند که به استناد اظهارات مسئولان هیچ مهارتی برای ورود به بازار کار ندارند و در حال حاضر نیز به زعم مسئولان حدود ۸۰ درصد از تقاضای نیروی کار مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

این مقام مسئول افزود: مطابق با تحقیق مفصلی که در قالب طرح تکاپو در ۵ استان ایران انجام شده است، میزان تطابق رشته‌های تحصیلی آموزش عالی و فنی حرفه‌ای با شغل افراد نشان می‌دهد در رسته‌های مرتبط با صنعت، فعالیت ۶۶ درصد از شاغلان با رشته تحصیلی آنها هیچ تطابقی ندارد. همچنین در رسته‌های مرتبط با خدمات فعالیت شغلی ۵۸ درصد از شاغلان با رشته تحصیلی آنها ارتباطی ندارد.

منبع: روزنامه عصر رسانه