خسارت نجومی سیل به ۱۳ هزار کیلومتر از راه‌های ایران

خداداد مقبلی، معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه در مجموع حدود ۱۳ هزار کیلومتر از شبکه ارتباطی ایران در اثر وقوع سیل آسیب دیده‌ است، گفت: برآورد می‌شود که حدود سه تا چهار هزار میلیارد تومان میزان خسارت شبکه‌های ارتباطی ایران باشد.

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: مجموعا ۶۰۰ کیلومتر از جاده‌های اصلی، فرعی و روستایی استان لرستان دچار خسارت ۱۰۰ درصدی شده‌اند و ۲۴۰ ابنیه فنی به طور کامل تخریب شده است.

وی گفت: به شبکه‌های ارتباطی استان‌های لرستان و خوزستان نیز به ترتیب ۱۲۵۰ و ۲۵۵ میلیارد تومان، شبکه‌های ارتباطی استان ایلام ۲۰۰، گلستان ۲۷۰ و مازندران ۲۶۷ میلیارد تومان آسیب وارد شده است. در ارتباط با استان‌های چهارمحال و بختیاری، فارس، یاسوج و کهکیلویه و بویراحمد هنوز اطلاعات کاملی دریافت نکرده‌ایم و کارشناسان در حال محاسبه خسارت‌ها هستند که بلافاصله اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 منبع: خبر آنلاینرشد ۹۵ درصدی متوسط بهای مسکن در اسفند ۹۷

​​بر اساس گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در آخرین ماه سال گذشته، ۱۱ میلیون تومان اعلام شده که نسبت به اسفندماه ۹۶ که این شاخص متری ۵ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان بود، رشد ۹۵.۴ درصدی داشته است.

 بر اساس این گزارش، در ۱۲ ماهه سال ۹۷، تعداد ۱۳۰ هزار و ۳۹۶ فقره مبایعه نامه به امضا رسید که نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۶ که این شاخص ۱۸۴ هزار و ۲۴۱ فقره مبایعه نامه بوده، کاهش ۲۹.۲ درصدی داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر۵۰ درصد ظرفیت تولید ماهی قزل آلا در سیل نابود شد

مزرعه تولید ماهی قزل‌آلا

​​روح اله فرهی، مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی گفت: مزارع سه استان، لرستان، کهگیلویه‌وبویراحمد و چهارمحال‌و‏بختیاری بیشترین آسیب را از سیل دیدند و سهم زیادی از تولید ماهی قزل‌آلا داشتند. به‌طوری که ١٧٠‌ هزار تن تولید داریم ‏که ٧٠‌ هزار تن آن از سوی این سه استان تامین می‌شد و اگر زودتر فکری برای وارد مدار شدن این واحدهای تولیدی نشود در ‏روزهای آینده شاهد کمبود در بازار خواهیم بود‎.‎‏ به این ترتیب چیزی حدود ۵۰ ‌درصد ظرفیت تولید ماهی قزل آلا از بین رفته ‏است.

منبع: روزنامه شهروندسیل  اخیر آمار گردشگران نوروزی را کاهش داد

​​محمد خیاطیان، معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران گفت: رشد ۴۵ درصدی گردشگران با بحران سیل در برخی از نقاط ایران به ۵ درصد کاهش پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران بدلیل نبود قوانین و مقررات خاص خود، برای تامین منابع سالیانه سازمان دچار مشکلاتی است.

منبع: ایسنانگران بروز بیماری سالک در سه استان سیل‌زده

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت

​​محمد مهدی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در هر سه استان سیل زده گلستان، خوزستان و لرستان در مناطقی سیل آمده نگران روبه‌رو شدن با بیماری سالک هستیم.

وی افزود: با توجه به گرمتر شدن هوا طبیعی است یک سری از بیمار‌های بیشتر شوند مثل بیمار‌هایی که از طریق آب و غذا و بیمار‌های از طریق حشرات  منتقل می شوند.

 منبع: خبرگزاری میزان