ایران در ردیف کشورهای دارای پایین‌ترین سن ازدواج دختران

دبیر نشست بازخوانی مبانی موافقان و مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج (کودک همسری) با تعریف کودک همسری از منظر حقوق بین الملل و اشاره به وضعیت و سابقه تاریخی ایران از حیث حداقل سن ازدواج برای دختران و پسران در دوره‌های متفاوت قانونگذاری، بر ضرورت پرداختن به این موضوع مهم در شرایط کنونی ایران تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ایران در بین کشورهای جهان بعد از گینه که سن ازدواج در آن ۱۲ سال است، پایین‌ترین سن ازدواج  برای دختران یعنی ۱۳ سال را داراست که همین وضعیت می‌تواند واکنش‌های منفی را در جامعه جهانی برای ایران به دنبال داشته باشد.

منبع: ایسنا

Telegram Bannerافزایش قیمت کالاهای اساسی در آذر ماه ۹۸


وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتشار جداول آماری وضعیت قیمت برخی کالاهای اساسی را در آذرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال بررسی کرد که دامنه درصد نرخ‌ها، بالاترین در سطح ۵۰.۴ و کمترین ۱۰.۶ درصد است.

برابر آمارهای این وزارتخانه، قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا، گوشت گوسفندی (مخلوط)، شکر سفید و هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی در آذرماه امسال به ترتیب رشد ۵۰.۴ درصد، ۲۷.۸ درصد، ۳۷.۱ درصد و ۳۵.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. در یک ماه منتهی به آذر ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز، قیمت هر کیلوگرم برنج داخلی هاشمی درجه یک با رشد ۴۷.۲ درصدی، برنج پاکستانی باسماتی درجه یک با رشد ۱۲.۳ درصدی و برنج تایلندی با رشد ۱۰.۵ روبرو بوده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

Telegram Bannerافزایش آلودگی هوا در پایتخت ایران

تصویری محو از برج میلاد تهران در زیر آسمان آلوده تهران عکس: سعید سجادی


شاخص کیفیت هوای تهران در حال حاضر بر روی عدد ۱۴۲ قرار گرفته و هوای پایتخت برای گروه‌های حساس جامعه آلوده است.

بر اساس اطلاعات موجود تهران از ابتدای سال ۲۵ روز هوای پاک، ۲۱۳ روز هوای قابل قبول، ۷۲ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه و ۵ روز هوای ناسالم برای همه افراد داشت؛ این در حالیست که در مدت مشابه سال پیش پایتخت ۱۸ روز هوای پاک، ۲۴۱ روز هوای قابل قبول و ۵۶ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و جامعه داشت.

منبع: خبرگزاری فارس

Telegram Banner